banner564
banner556

Yalanladı

TDP heyeti ile görüşen Cumhurbaşkanı Eroğlu Türkiye’nin Kıbrıs’ta Sürpriz hazırlığı olduğu iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi

Yalanladı
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu  Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Başkanı Cemal Özyiğit ve beraberindeki heyeti kabul etti.
Özyiğit, kabulde yaptığı konuşmada, müzakere sürecinde son dönemde yaşanan gerginliklerin son bulması dileğini ifade ederek, daha barışçı bir lisan bulunması gerektiğini söyledi. Tarafların birbirini suçlamaktan vazgeçmesi ve ortak açıklama metniyle bulunan fırsatın doğru kullanılması gerektiğini dile getiren Özyiğit, Kıbrıslı Rumların görüşmelere uzak olunan konulardan devam etmek yerine tüm sürece baştan başlama yaklaşımının yanlış olduğunu anlattı.
Daha sonra basında yer alan, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kıbrıslı Rumlara, Kıbrıs Rum Lideri Nikos Anastasiadis’in de Türkiye’ye sürprizleri olduğu iddialarına değinen Özyiğit, “Kıbrıs Türkü bu sürprizlerin neresinde? Kıbrıs Türkü bypass mı ediliyor? Kıbrıs Türkünün üzerinden Türkiye ile Rumlar direkt temas mı yapıyor?” diye sordu.
Özyiğit Kıbrıslı Türklerin çözüm çabalarında daha etkin bir konumda olması gerektiğini kaydetti.

Eroğlu: Zamana oynama taktiği
Konuşmasına Özyiğit’in sorularına yanıt vererek başlayan Eroğlu özetle şunları aktardı:
“Türkiye’nin her hangi bir sürpriz hazırladığı yoktur. Anastasiadis Sayın Erdoğan Cumhurbaşkanı seçilmeden önce de ‘Tayyip Erdoğan seçimi kazanırsa Kıbrıs sorununu çözebilir’ beklentisini ifade etmişti ancak böyle bir beklentiye girmesi için herhangi bir diyalog olmamıştır. Kendi düşüncesini söyleyebilir ama Türkiye ile istişare edilmiş, kapılar arkasında tartışılmış da böyle konuşuyor değil. Kendi kendine gelin güveyi olmuş.” Kendisinin müzakerelerin kısa zamanda anlaşmayla sonuçlanması için çalıştığını anlatan Eroğlu, Cumhurbaşkanı seçildiğinde kendisinden önce görüşmeleri sürdüren 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın bıraktığı yerden görüşmelere başlama kararını Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne de aktardığını ifade etti. Eroğlu, Anastasiadis seçildikten hemen sonra kendisine süratle müzakerelere başlayıp sonlandırma talebini ilettiğini de anlattı. 
Rum tarafının müzakerelerde zamana oynama taktiği uyguladığını anlatan Eroğlu, Kıbrıs Türk tarafının ise bir an önce al ver sürecine geçilmesini istediğini sözlerine ekledi.

Yeşilırmaklı üreticilerle görüştü
Öte yandan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cavit Atalar başkanlığındaki Yeşilırmak-Yedidalga Üreticiler Birliği heyetini kabul etti.
Kabulde ilk sözü alan Yeşilırmak-Yedidalga Üreticiler Birliği Onursal Başkanı Cavit Atalar, yöreye maddi manevi katkısı bulunduğunu belirttiği Cumhurbaşkanı Eroğlu’na teşekkür etti. Birlikleri hakkında Cumhurbaşkanı Eroğlu’na ayrıntılı bilgi veren Atalar, bu yıl 20’nci hizmet yıllarını kutladıklarını söyledi. Konuşmasında müzakere sürecine de değinen Atalar, Cumhurbaşkanı Eroğlu’ndan, Kıbrıs Türk halkının hayatı pahasına elde ettiği hakları savunmasını istedi. Geçmişte yaşanan sıkıntıları, gelecek nesillerin yaşamamasını temenni eden Atalar, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nu, 27-28 Eylül tarihlerinde yapılacak Verigo Festivali’nin açılışını yapmaya davet etti.  Atalar, bölgeye desteklerinden dolayı Cumhurbaşkanı Eroğlu’na plaket takdim etme kararı aldıklarını da sözlerine ekledi. 

Eroğlu: Görüşmeler devam ediyor
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da, birliğin 20’nci yıldönümünü kutladı. Birliğin, bölgesine her zaman sahip çıktığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Eroğlu, ülkeye sahip çıkılmasının en büyük arzuları olduğunu, bölgelere göz dikenler ve 1974 öncesine dönülmesini arzulayanlar olduğunu söyledi. 
Birliğin kendisini bütün etkinliklere davet ettiğini, kendisinin de bu etkinliklere katılmaya çalıştığını ifade eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, 20 Eylül’den sonra bir New York ziyareti olabileceğini, fakat ülkede olması halinde Verigo Festival’ine muhakkak katılacağını kaydetti. Konuşmalar sonunda, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na plaket ve üzüm takdim edildi. 

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2014, 09:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner566

banner455

banner565