Hükümet adım atmalı

banner453

Sucuoğlu, tarım ve hayvancılıkla uğraşan binlerce üreticinin iflas noktasına geldiğini söyledi

Hükümet adım atmalı
banner432

 Ulusal Birlik Partisi (UBP) Lefkoşa Milletvekili Faiz Sucuoğlu, tarım ve hayvancılıkla uğraşan binlerce üreticinin iflas noktasına geldiğini söyledi. Sucuoğlu dün yaptığı açıklamada, “Türk lirasının döviz karşınızda her gün değer kaybetmesi, Hükümetin iç piyasayı az da olsa rahatlatıcı adımları bir türlü atamaması ve alınması gereken tedbirleri sürekli ertelemesi sonucunda, Tüm sektörlerde olduğu gibi Tarım ve Hayvancılıkla uğraşan binlerce insanımızı da bitirme noktasına getirmiştir” dedi.

Sucuoğlu açıklamasında şunları kaydetti: “Ağustos ayının ilk yarısına gelinmesine rağmen kuraklık haritalarının sonucu ve belirlenecek bedelleri netleşmemiş, bakanlık bu yöndeki çalışmalarını bir türlü bitirememiştir.
2018 -2019 üretim sezonunda üreticiler tarafından kullanılacak olan tohumluk ihtiyacını ari bir şekil kazanması için TÜK Sallama ve ilaçlama ile ilgili olarak
belirlediği kilo başı 0.26 kuruşluk bedeli tekrar gözden geçirmeli ve kabul edilebilir bir bedel ortaya koymalıdır.
Yeni yıldan bu yana akaryakıta 4 kez zam yapılmıştır. Ancak üreticinin akaryakıt destekleri hala ortada yok. Bu sürede hak edişler %40 oranında değer kaybetmiştir.
Dövizin yükselmesi ve hükümetin beceriksizliği nedeniyle taban gübre fiyatları ciddi bir artışla karşı karşıya kalacaktır. Bu konuda hükümetin bir Tedbir politikası var mı?
Kalıplaşmış destekleme modelleri ile tarımda geldiğimiz nokta belli. Peki, yeni bir açılım için herhangi bir çalışma başlatıldı mı?
Tarım sektöründe verilen destekler tüm paydaşlara ayni oranda mı dağıtılıyor? 
Toprak koruma yasası ne durumda ilgili Bakanlık bu konuda adım atacak mı?
Toprakla uğraşan ve geçimini sağlayan vatandaşlarımız zor durumdadır. Ve hükümetin biran evvel kış uykusundan uyanmasını beklemektedir.” 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER