banner564
banner556

İvedi çözüm istendi

Merkezi Cezaevinde örgütlü sendikalar, sorunlara dikkat çekmek amacıyla tam gün grev yaptı

İvedi çözüm istendi
Arzu KÖPRÜLÜ        
Merkezi Cezaevi’nde örgütlü KTAMS, Hak-Sen ve Gardiyanlar Birliği, uzun bir süreden beri cezaevinde yaşanan sorunlara çözüm üretilmemesi nedeniyle tam gün grev yaptı.
KTAMS Genel Sekreteri Güven Bengihan, yaptığı açıklamada, uzun zamandır diyalog içerisinde sorunları çözmeye çalıştıklarını ancak yetkililerin herhangi olumlu bir adım atmadığını vurgulayarak, “cezaevindeki mahkumların da çalışanların da insanlık onuruna yakışmayan sağlıksız bir ortamda bulunduğunu” belirtti.
33 kişilik personel taleplerinin söz verilmesine rağmen uzun süredir karşılanmadığını söyleyen Bengihan, personel yetersizliği nedeniyle yaşanan olumsuzlukları anlatarak, cezaevinde ne mahkumların ne de gardiyanların güvenliğinin sağlanabildiğine dikkat çekti.
Bengihan, hükümetin tüm personel taleplerine ve uyarılarına rağmen Cezaevine istihdam yapmazken, “işçi adı altında bakanlıklara personel yığdığına” işaret ederek, kendilerinin en azından hastaneye götürülen mahkumları 1 değil 2 gardiyanın beklemesi için talepte bulunduklarını ancak onay alamadıklarını söyledi.
Cezaevindeki gözetleme kulelerinin personel yetersizliğinden boşaltıldığını, her gün 500 mahkumu 2 gardiyanın saymak zorunda kaldığını ve idari yönden de yetki karmaşası yaşandığını dile getiren Bengihan, bu sorunların 7 yıldır sürdüğünü, “yeni cezaevi açılmasının hükümet için onur değil utanç anlamına gelmesi gerektiğini” belirtti.

“Tören ne alaka, utanç duyulmalı”
Yeni cezaevinin suç ve suçlularda artış olduğu anlamına geldiğini ve bunun olumlu ve kutlanması gereken bir şey olmadığını ifade eden Bengihan, “yeni cezaevi için tören ne alaka utanç duyulması lazım” dedi.
Bengihan grevlerinin tam gün süreceğini, yetkililerin dile getirdikleri sorunlara çözüm üretmemesi halinde yeni eylem planları hazırlayacaklarını söyledi.
Hak-Sen Başkanı İzzet Türkmen ve Gardiyanlar Birliği Başkanı Salih Kayalı da konuşmalarında, cezaevindeki sorunların kangrenleşmiş bir noktaya ulaştığını kaydetti.
Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Genel Sekreteri Güven Bengihan, Merkezi Cezaevi’nde dün başlayan grevin bugün de devam edeceğini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2017, 11:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473