Polisler tanık oldu

Lefkoşa’da 22 Ocak’ta düzenlenen protesto eylemleri sırasında suç işledikleri öne sürülen altı sanığın davası sürüyor

Polisler tanık oldu
Suna ERDEN
Başkent Lefkoşa’da 22 Ocak 2018 tarihinde gerçekleştirilen protesto eyleminde Afrika gazetesinin bulunduğu binaya hasar verdikleri ve suç işledikleri gerekçesiyle yargılanan sanıklar Mehmet İpek, Ahmet Türkmen, Ümit Taş, Bayram Ak, Oktay Güney ve Abdulhadi Doğan dün yeniden Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Tacan Reynar’ın huzuruna çıkarıldı. Davanın dünkü oturumunda savcılığın iki tanığı dinlendi. Duruşmada ayrıca eylemle ilgili video görüntüleri de mahkemede izlendi.
Kamuoyunda tartışmalı bir konu haline gelen Afrika gazetesi önündeki eylem ve olayla ilgili tutuklu yargılanan sanıkların davası dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde devam etti. Duruşmada iddia makamı Başsavcılık adına Savcı Ayşe Kaymak Şadi savunmanın iddiasına karşı kendi tanıklarını dinletmeye başladı. Savcı Şadi ilk olarak mahkemede olay yerinde görüntü alan polis memuru Halil Uyguroğlu’nu tanık kürsüsüne çıkardı. Uyguroğlu mahkemede emare olan görüntülerin bir kısmını kendisinin çektiğini ve bu görüntüleri çektiği sırada Afrika Gazetesi’nden topluluğa karşı uygunsuz bir hareket yapıldığını görmediğini söyledi. 

Kaya: Zaman zaman arbede yaşandı
Savcılığın ilk tanığı polis memuru Uyguroğlu’nun ardından tanık kürsüsüne olay günü yine yaşanan olayları kamera ile kaydeden polis memuru Çağıl Kaya geldi. Kaya, vermiş olduğu yeminli ifadesinde olay günü olay yerinde görevli olduğunu ve başından sonuna kadar orada olduğunu söyledi. Polis, çekmiş olduğu görüntülerde topluluğa karşı gazete içerisinden bir hakaret görmediğini ve bu yönde de topluluktan bir hareketlenme olmadığını belirtti. Kaya, eylemde zaman zaman tansiyonun yükseldiğini ve topluluk ile polis arasında arbede yaşandığını aktardı. Kaya’nın tanıklığının ardından Savcı Ayşe Kaymak Şadi, başka tanığı bulunmadığını belirterek tehir talep etti. 
Huzurunda yapılan tehir talebini değerlendiren Kıdemli Yargıç Tacan Reynar, davanın kaldığı yerden 14 Şubat tarihinde devam etmesine ve sanıkların tutuklu olarak beklemelerine emir verdi.
Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2018, 03:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER