banner493

Son sözü söyledi

Savunma Bakanı Akar “Kimse garantörlüğü sulandırmaya kalkmasın” dedi ve TSK’nın adadaki varlığını sürdüreceğini belirtti

Son sözü söyledi
banner432

   Kuvvet komutanlarıyla birlikte Kıbrıs’taki komandoların eğitimini denetleyen ve kapalı Maraş bölgesinde havadan ve karadan incelemelerde bulunan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, garantörlüğün devamı ve TSK’nın adadaki varlığı konusunda hem içe, hem dışa çok önemli mesajlar verdi.

   Akar, “Garantörlük hak ve sorumluluklarımızı bugüne kadar eksiksiz, aksaksız yerine getirdik, bundan sonra da getirmeye kararlıyız. Bunu yerine getirebilmek için de Türk Silahlı Kuvvetlerinin Ada'daki varlığı şart, bunu da herkes böyle bilsin.” dedi.
   Akar'ın, KKTC’deki temaslarına Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz eşlik etti.
   İlk kez bir Milli Savunma Bakanının TSK'nin komuta kademesiyle KKTC'ye yaptığı ziyaret olarak tarihe geçen program kapsamında Akar ve komutanlar, askeri birliklerde denetleme ve incelemelerde bulundu. Önce KTBK Karargâhı’na giden Bakan Akar, Onur Kıtası'nı selamladı, şeref salonu ve müzeyi gezdi brifing aldı.
   Akar ve komutanlar, daha sonra karargâhta birlik komutanlarıyla bir araya geldi. İki saatten fazla süren toplantıda, Ada'da son dönemdeki gelişmelerin ele alındığı, askeri faaliyetlerin masaya yatırıldığı öğrenildi.
   Toplantı sonrasında Akar ve beraberindekiler, Alevkayası Kışlası'ndaki Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komando Alayı'na geçti. Komandolar ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Özel Görev Kuvvetince müşterek gerçekleştirilen pusu ve yakın muharebe eğitimlerini denetleyen Akar, dağcılık eğitimi faaliyetlerini de izledi.
   Mehmetçik'in KKTC'li askerlerle sıcaklığın 40 dereceyi aştığı ortamda gösterdiği başarılı performans, Akar ve komutanlar tarafından takdirle karşılandı.

Maraş’a ziyaret

   Bakan Akar ve TSK'nin komuta kademesi, daha sonra kapalı Maraş bölgesinde helikopterle havadan ve karadan incelemelerde bulundu.
   Buradan Paşaköy'deki 28. Mekanize Piyade Tümen Komutanlığına geçen Akar önemli açıklamalarda bulundu. TSK'nin 1974'ten beri Ada'daki mevcudiyetini koruduğunu belirten Akar, "Temel amacımız, ayrılmaz bir parçamız olan Kıbrıslı Türk kardeşlerimizin buradaki varlıklarını ve güvenliklerini sağlamak. Bunu devam ettirmek için elimizden gelen neyse bugüne kadar yaptık, bundan sonra da yapmaya kararlıyız" diye konuştu.
   Akar, Yunanistan ve Rum Yönetimine uluslararası hukuka, iyi komşuluk ilişkilerine uygun hareket etme çağrısında bulunarak, Türkiye'nin "bölge barışı, istikrarı ve refahı için önemli bir teminat" olduğunu söyledi. Akar, şunları kaydetti:
"Garanti ve ittifak anlaşmaları doğrultusunda her şeyi yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Bunları kimse sulandırmaya kalkmasın, bu mümkün değil, bu gerçekten beyhude bir gayret olur. Garanti ve ittifak anlaşmalarından vazgeçmek veya sulandırmak gibi birtakım girişimlerin hiçbir sonuç vermeyeceğini şimdiden söyleyebiliriz. Kıbrıs bizim milli davamız. Herkes bunu bilsin, kimse hata yapmasın. Kıbrıslı kardeşlerimizle kader birliğimiz var. Dolayısıyla Kıbrıslı kardeşlerimizin siyasi eşitliği ve güvenliği vazgeçilmez iki temel unsur. Hiçbir zaman Kıbrıslı kardeşlerimizin siyasi eşitliğini ve güvenliğini bir kenara bırakmayız. Garantörüz biz. Garantörlük hak ve sorumluluklarımızı bugüne kadar eksiksiz, aksaksız yerine getirdik, bundan sonra da getirmeye kararlıyız. Bunu yerine getirebilmek için de Türk Silahlı Kuvvetlerinin Ada'daki varlığı şart, bunu da herkes böyle bilsin."

banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner455

banner460