Sonuçlar ürkütücü

banner453

Tahlillerde limit üstü ilaç kalıntısı tespit edilen maydanoz, nane ve golyandronun hasadı durduruldu

Sonuçlar ürkütücü
banner432
Tarım Dairesi, yerli ürünlerden maydanoz, nane ve golyandro, ithal ürünlerden biber ve üzümde limit üstü kalıntıya rastlandığını duyurdu.
Tarım Dairesi, 21- 27 Ekim tarihleri arasında yerli ve ithal tarımsal ürünlerde yapılan gıda denetim sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. 
19 yerli üründen numune alınarak yapılan tahlillerde 5 üründe limit üstü kalıntı tespit edildiği, 37 ithal üründe yapılan denetimlerde 2 üründe limit üstü kalıntıya rastlandığı belirtildi. Yerli ürünlerden maydanoz, nane ve golyandro, ithal ürünlerden biber ve üzümde limit üstü kalıntıya rastlandığını açıklandı.
Tarım Dairesi’nden yapılan açıklamaya göre, maydanoz, nar, ıspanak, taze soğan, nane, brokoli, glumbra, kereviz, marul, roka, golyandro ve turp olmak üzere 19 yerli üründen numune alındı. Ürünlerden 14’ü temiz çıktı, 5 üründe limit üstü pestisit kalıntısına rastlandı.
Mağusa’dan Hüseyin Turaç’a ait maydanoz, Alsancak’tan Mustafa Muti’ye ait nane, Çayönü’nden Sinan Arkoy ve Hakan Şeker’e ait golyandroda limit üstü kalıntı tespit edildi, Bu ürünlerin hasadına izin verilmediği, bir sonraki denetime kadar beklemeye alındığı bildirildi. 
Önceki denetimlerde limit üstü kalıntıya rastlandığı için beklemeye alınan Bostancı’dan Kamuran Ender’e ait narların, Tepebaşı’ndan Yusuf Numan’a ait ıspanakların ve Geçitköy’den Mete Avcu’na ait maydanozların limit altına inmesi nedeniyle hasadına izin verildiği belirtildi.
Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2016, 09:51

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER