banner564
banner556

Tam bir insanlık dramı

Girne’de pislik içerisindeki evde yaşayan ve henüz 15 yaşında olan 5 aylık hamile genç kadın ile 2 yaşındaki çocuğunu belediye kurtardı

banner611
Tam bir insanlık dramı
banner598
banner616
Girne’de, belediyeye yapılan ihbar, tam anlamıyla bir insanlık dramını ortaya çıkardı. İhbar üzerine Girne’deki adrese giden belediye ekipleri, pislik içerisindeki evde çocuk denecek yaşta, 15 yaşındaki genç kız ve 2 yaşındaki çocuğu ile karşılaştı.
Gördükleri yürek burkan karenin ardından belediye ekipleri 5 aylık hamile olan ve bir de çocuğu bulunan anneyi evden çıkararak temizlik çalışmasına başladı.
Belediyeden yapılan açıklamaya göre, vatandaşların ihbarı üzerine polis lojmanlarındaki eve giden belediye ekipleri, çöp evle karşılaştı. Elektriği ve suyu olmayan, tuvaleti kullanılmaz durumdaki evden iki skip dolusu çöp temizlendi.
Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, bir ihbar üzerine insanlık dramıyla karşılaştıklarını ifade ederek, genç anne ve çocuğunun durumunun büyük üzüntü verici olduğunu belirtti.
Güngördü, yazılı açıklamada şunları kaydetti:
“Çocuk denilen yaşta hamile genç bir kız ve bebeğinin böylesi insanlık dışı ve sağlıksız koşullarda yaşaması hepimizin ayıbıdır. Devletin beslenme, barınma ve sağlık konusunda ihtiyaçlı bireylere sahip çıkması şarttır. Ekip arkadaşlarımız, büyük bir çabayla ve duyarlılıkla bu evin yaşanılabilir bir ev olabilmesi adına  çaba göstermektedir. Gerekli hijyen koşullarını yerine getirecek, belediye olarak kız ve bebeğinin temel ihtiyaçlarını geçici bir süreliğine üstleneceğiz. Ancak, söz konusu kız ve bebeğine gerekli yaşam koşulları devlet desteğiyle sağlanmalıdır.”
 
Genç anneye ulaşılamadı…
Güngördü, TAK muhabirinin sorularını yanıtlarken de, çöp evin geçtiğimiz perşembe günü bulunduğunu ve ilaçlanarak temizlenmeye çalışıldığını anlattı.
Yaklaşık 10 yıldan beri KKTC’de yaşayan Bulgaristan kökenli bir ailenin kızı olan hamile genç kıza, yardımcı olmak için ulaşmaya çalıştıklarını ancak ulaşamadıklarını da anlatan Güngördü, Güzelyurt’ta bir yakınının yanına gittiğini öğrendiklerini kaydetti. Girne’de yaşayan babaya da ulaşamadıklarını söyleyen Güngördü, durumun  bir raporla Sosyal Hizmetler Dairesi’ne aktarılacağını ekledi.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2018, 02:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner608

banner581

banner474