banner564
banner556

Tarihsel ortaklık

‘Pergama’ Belediyesi’nin yeni kardeşi ‘Bergama’ oldu

banner611
Tarihsel ortaklık
banner598
banner616
 Türkiye’nin Bergama Belediyesi ile KKTC’nin eski adı Pergama olan Beyarmudu Belediyesi arasında ‘Kardeşlik Protokolü’ imzalandı.
   Bergama Belediyesi Haluk Elbe Toplantı Salonu’nda gerçekleşen imza törenine Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ve Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip’in yanı sıra her iki belediyenin bazı meclis üyeleri ve birim amirleri katıldı.
   İmza töreninde konuşan Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç; “Bizim Beyarmudu ile kardeş şehir olmamızda başlıca etkenlerden birisi tarihsel ortaklığımızdır. Bu ortaklık yıllar önce Bergamalı bir hemşerimizin Kıbrıs’a gidip yerleşmesi ile başlamış. Bugün burada konuğumuz olan Belediye Başkanımızın kimliğinde doğum yeri Pergama yazmaktadır. Bundan sonra aramızda ki bu tarihsel ilişkinin Beyarmudu ve Bergama’da yaşayan vatandaşlarımızın, gençlerimizin, öğrencilerimizin arasında da dostluğa ve kardeşliğe dönüşmesi için elimizden geleni yapacağız. Kültürel etkinliklerimizi ortaklaştıracağız” dedi.

Gönüller yıllar öncesinden bağlandı

   Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip ise şunları kaydetti:
    “Bizim için mutlu bir gün. Tarihsel olarak Beyarmudu’nun eski ismi Pergama’dır. Yıllar önce 1800’lerde Bergama’dan gelen Köşe Hasan adlı kişinin ilk yerleşimi gerçekleştirmesi ile adını Pergama olarak almıştır. 1970’li yıllara kadar bu ismi taşımış ancak daha sonra Kıbrıs’taki birçok Türk Köyünün adı değişirken burası da Beyarmudu olarak değiştirilmiştir. Halk arasında ki ismi halen Pergama’dır. Vatandaşlarımız arasında araştırma yapsak adının tekrar Pergama olmasını isterler diye düşünüyorum. Bizim gönüllerimizin yıllar öncesinden kardeş olarak bağlandığını görüyorum. Bu açıdan çok anlamlı bir kardeşliğe imza atıyoruz.” 

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2018, 02:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner474