500 öğrenci Meclis’te buluştu

KKTC’deki 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri yakılan meşaleyle başladı

500 öğrenci Meclis’te buluştu

Rahme ÇİFTÇİOĞLU

KKTC’deki 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri dün Cumhuriyet Meclisi’nde yakılan meşaleyle başladı.
Bu kapsamda, KKTC’yle birlikte toplam 7 ülkeden 500’e yakın ilkokul öğrencisi, Cumhuriyet Meclisi’nin bahçesinde buluştu.
Etkinliklerin başlangıcını simgeleyen meşaleyi, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova ile Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber yaktı.
Öğrenciler, öğretmenleri eşliğinde dün sabah Kuğulu Park’ta toplanarak Cumhuriyet Meclisi’ne kortej yürüyüşü gerçekleştirdi.
Dipkarpaz’dan Yeşilırmak’a kadar ülke genelindeki tüm ilkokullardan 2 öğrenci Meclis’te okulunu temsil etti. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel eğitim merkezlerinden ve özel ilkokullardan öğrenciler de etkinliğe katıldı. 
Türkiye, Rusya, Tataristan, Kırgızistan, Sırbistan ve Litvanya’dan gelen konuk öğrenciler ise ülkelerini geleneksel kıyafetleriyle temsil etti. Meclis, yaklaşık 500 çocuğa ve öğretmenlerine ev sahipliği yaptı.

Gökyüzüne bırakılan renkli balonlar...
Çocuklar, Meclis’in kendileri için süslenen bahçesinde gösterilerini sundu. Etkinlik kapsamında “Bütün Çocuklar Kardeştir” sloganıyla renkli balonlar gökyüzüne bırakıldı. Öğrenciler daha sonra Cumhuriyet Meclisi’ni dolaştı.
Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova ile Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, konuk öğrencilere hitaben kısa birer konuşma da yaparak, Mustafa Kemal’in Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış günü olan 23 Nisan’ı çocuklara bayram olarak armağan etmesinin önemine değindi.

Berova: Sırbistan ekibi Rumların engeline takıldı
Etkinlikte ilk sözü alan Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, 23 Nisan kapsamında bu yıl da çeşitli ülkelerinden çocukların KKTC’ye geldiğini söyleyerek, Sırbistan’dan gelen çocukların yaşadıklarına değindi.
Berova, “Aramıza katılmak, bu coşkuyu bizimle paylaşmak için yola çıkan Sırbistan ekibi Güney Kıbrıs Rum yönetiminin insanlık dışı engeline takıldı. Çocukların ve eğitmenlerin duyduğu üzüntüyü yürekten paylaşıyoruz” dedi.
Güney Kıbrıs’ın, dünya çocuklarının temiz ve barışçıl düşüncelerini siyasi emellerine alet ettiğini söyleyen Berova, Rum Yönetiminin tutumunu kınadıklarını söyledi.
KKTC’ye gelen her çocuğun bir kültür elçisi olduğunu ifade eden Bakan Berova, bunun dünya barışına katkı sağladığını vurguladı.
Etkinliklerle ilgili de kısa bir bilgi veren Berova, KKTC’deki 23 Nisan etkinliklerini bir haftaya yaydıklarını, etkinliklerin açılışını KKTC’nin ulusal egemenliğini simgeleyen Meclis’te yapmayı uygun gördüklerini belirtti.

Siber: Meclis’te başlaması anlamlı
Meclis Başkanı Sibel Siber ise, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı törenlerinin ilk kez Cumhuriyet Meclisi’nde başlatıldığına işaret ederek, “Bu etkinliklerin halkın, milletin iradesini yansıtan Meclis’te başlaması bizim için önemli” dedi.
Çocuklara demokrasinin, kültürün, barışın, sevginin öğretilmesi gerektiğini vurgulayan Siber, “Arzuladığımız dünyaya ulaşmak bugünün çocuklarını iyi yetiştirmekle mümkün. Onlara savaşı değil, barışı; kavgayı değil, dostluğu, kültürlere saygıyı öğretmeliyiz. Bunu hep beraber yapmalıyız” ifadesine yer verdi. 
Siber, çocuk haklarının bilinmesi ve buna saygı gösterilmesi gerektiğine işaret ederek, çocukları, sevgi, masumluk, barış ve köprü gibi kelimelerle anlattı.

Öğrenciler milletvekili koltuklarına oturdu
KKTC’deki 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı törenlerinin Cumhuriyet Meclisi’nde yapılan başlangıç etkinliğinden sonra öğrenciler temsili olarak Genel Kurul’da milletvekili koltuklarına oturdular.
Meclis’ten yapılan açıklamaya göre, Genel Kurul’da öğrencilere hitap eden Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, tüm öğrencilerin bayramını kutladı. Konuşmasında meclis hakkında bilgiler veren Siber, çocukların gelecekte ülkeyi yönetecek kişiler olduğuna vurgu yaparak, “Sizlerin daha iyi yönetmesi ülkemizi daha iyi bir noktaya getirecektir” dedi.
Siber konuşmasının ardından Meclis Başkanlığı koltuğunda temsili olarak oturan Şehit Ertuğrul İlkokulu 4.sınıf öğrencisi Sezin Kanat da temsili olarak milletvekillerine hitaben yaptığı konuşmada, daha iyi bir çevre ve daha iyi bir dünya için herkese büyük görevler düştüğünü söyledi.Bu arada, öğrencilerin genel kuruldaki yerini almasından önce Meclis Başkanı Sibel Siber ile Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, konuk ekiplerin öğrenci temsilcilerini Meclis Şeref Salonu’nda kabul etti. 
Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2017, 10:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER