9. uluslararası Tatlısu harnup festivali başladı

Tatlısu Belediyesi’nin harnup ve yan ürünlerinin üretimini teşvik etmek, bölgenin ekonomik, sosyal ve kültürel yaşamına katkıda bulunmak amacıyla bu yıl 9’uncısunu düzenlediği Tatlısu Harnup Festivali başladı.

9. uluslararası Tatlısu harnup festivali başladı

EROĞLU: “KIBRIS TÜRKÜ’NÜN DE EŞİT HAKLARA SAHİP OLDUĞUNU DÜNYAYA GÖSTERMEK İÇİN ÖNCE DEVLETE SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Tatlısu Belediyesi’nin harnup ve yan ürünlerinin üretimini teşvik etmek, bölgenin ekonomik, sosyal ve kültürel yaşamına katkıda bulunmak amacıyla bu yıl 9’uncısunu düzenlediği Tatlısu Harnup Festivali başladı.

Ekiplerin festival alanına gelişi, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören, havai fişek, halk dansları, akrobasi, illüzyon ve ateş dansı gösterileriyle devam etti.

Konuşmalarla devam eden festivalin açılışında Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Tatlısu Belediye Başkanı Ahmet Hayri Orçan, Gagavuzya Komrat Belediyesi Başkan Yardımcısı Lidya Granidar, Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Aybars Karaatmaca ve Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İlker Taner Fırlak konuşma yaptı.

Protokol ve konuklara pekmez şerbeti ile harnup tatlısı ikram edilen gece Grup SOS konser verdi.

4 gün boyunca çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapacak festivalde, Denizli, Bursa, Altınova ve Tatlısu halk dansları ekipleri; Yetenek Sizsiniz Yarışması’nın finalistleri; akrobasi Work-Out Türkiye, İllüzyonist Enver Ertaş ve Ateş Fırtınası- Fire Storm ve Leylek ayaklı uzun adamlar” gösteri sunacak.

Festivalde yerli Sanatçı Örge Volkan’ın yanı sıra Türkiye’den Sanatçı Murat Başaran ve Ankaralı Yasemin sahne alacak

EROĞLU

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, festivalin açılışında yaptığı konuşmada, Harnup Festivali’nin bu yıl dokuzuncusunu gerçekleştiren Tatlısu Belediyesi’ni kutlayarak, festivale katılmaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

Kültürlerin sergilendiği bir organizasyon olan festivallere mümkün olduğu kadar katılmaya çalıştığını söyleyen Cumhurbaşkanı Eroğlu, insanları birbirleriyle kaynaştıran bu güzel olayın aynı zamanda ülke ekonomisi, tanıtımı ve turizmine katkı koyduğunu kaydetti.

Ülkedeki tüm kurum ve kuruluşların amacının, KKTC insanı yararına çalışmalar yapma ve kendi insanını ülkede barınabileceği, yaşayabileceği ve hayatını devam ettirebileceği belirli bir noktaya taşımak olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, devletin varlığını da önce kendi insanına, ardından da yabancı ülkelere duyurmak olduğunu vurguladı.

Küçük bir devlet olan KKTC’nin bir devlette olması gereken tüm unsurlara sahip olduğunu ancak diğer ülkelerden farklı olarak BM üyesi olmadığını belirten Eroğlu, bunun yanında Kıbrıs’ta kalıcı, yaşayabilir olacağına inandıkları bir anlaşmaya varabilme yönünde uğraş vermekte olduklarını ve bunun mümkün olduğunu söyledi.

Eroğlu, şöyle devam etti:

“1960’da bir cumhuriyet kurduk. 3 yıl sürdü. Dışlandık. Şimdi kendi kurduğumuz devlet çatısı altında huzur ve güven içinde yaşamakta olduğumuz herkes tarafından bilinmesine rağmen yine komşularımızla ortak bir çatı kurabilir miyiz anlayışı içinde müzakere sürdürüyoruz. Bugüne kadar Rumların uzlaşamazlığı nedeniyle görüşmelerden başarıyla çıkma mümkün olmamıştır”

Müzakere sürecinden hala umutlu olduğunu dile getiren Eroğlu, Kıbrıs toprağının sadece Rumlara ait olmadığını, Kıbrıs Türkü’nün de eşit haklara sahip olduğunu dünyaya göstermek için önce devlete sahip çıkacaklarını söyledi. Eroğlu, sonrasında da müzakere masasında Kıbrıs Türkü adına kim olursa olsun ona birlik ve beraberlik içerisinde destek vererek, KKTC’nin geleceğini daha iyi bir noktaya taşıyacak bir anlaşma arayışında olacaklarını vurguladı.

SİBER

Meclis Başkanı Sibel Siber ise festivallerin önemine değinerek, bu tür uluslararası organizasyonların kültürleri kaynaştırdığına dikkat çekti.

“Çok güzel bir ülkede yaşıyoruz. Her köşesiyle farklı bir güzel olan Tatlısu harnup ve festivaliyle marka olmalı” diyen Siber, bunun için festivaller düzenleyen bölgeler arasında tatlı rekabet olması gerektiğine işaret etti.

Dünyada doğal ve organik beslenmeye insanların önem vermeye başladığını da ifade eden Meclis Başkanı Sibel Siber, eko ve iç turizm kapsamında harnup ile yan ürünlerini tatmak isteyenlerin Tatlısu’ya gelebileceğini kaydetti.

YORGANCIOĞLU

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu da konuşmasında, dünya piyasalarında harnup yan ürünlerine olan talebin arttığını ifade ederek, bunun farkında olmasını istediği üreticilerden harnup ürünlerinden artı değer yaratmalarını istedi.

Harnup ürünlerinin değer haline getirilmesinin elbirliğiyle olabileceğini belirten Yorgancıoğlu, hükümetin harnup üreticilerine destek vermeye hazır olduğunu söyledi.

Başbakan Yorgancıoğlu, dünyada yükselen  değer haline gelen harnuba üreticilerin sahip çıkmalarını da istedi.

ORÇAN

Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan da yaptığı konuşmada, harnup ile yan ürünlerinin üretimini teşvik yanında bölgenin ekonomik, sosyal ve kültürel yaşamına katkı sağlamak amacıyla düzenledikleri festivalin bu yıl 9’uncusunu gerçekleştirmenin gururunu yaşadıklarını kaydetti.

Orçan, harnup üreticisinin devletten destek beklediğini de söyledi.

GRANIDA

Gagavuzya Komrat Belediyesi Başkan Yardımcısı Lidya Granida da konuşmasında, festival kapsamında geldikleri Tatlısu’da bulunmaktan duydukları memnuniyeti belirterek, gösterilen sıcak ilgi ve misafirperverliğe teşekkür etti.

KARAATMACA

Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Aybars Karatmaca da konuşmasında ülke insanına 15 yıldan beri hizmet vermekte olan şirketin bundan gurur duyduğunu dile getirerek, hizmetlerine bundan sonra da devam edeceğini kaydetti.

Karatmaca, sosyal sorumluluk projelerine bundan sonra da katkı koymayı sürdüreceklerini söyledi.

FIRLAK

Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İlker Taner Fırlak da konuşmasında, Tatlısu Harnup Festivali’nde hazır bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Fırlak, Tatlısu Belediyesi ile harnup üreticiliğinde işbirliği yapmaya hazır olduklarını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2014, 10:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner473