banner564
banner556

UEFA’dan transfer limiti

Kulüp geliri ne olursa olsun, bonservis gelir-gider farkına 100 milyon Euro kota uygulanacak

UEFA’dan transfer limiti
UEFA, bazı kulüplerin transfer harcamalarına limit getirmek için formül buldu. Kulüp geliri ne olursa olsun, transferde bonservis gelir-gider farkına 100 milyon Euro limit uygulanacak. Öneri 24 Mayıs'ta İcra Kurulu'nda kabul edilirse gelecek transfer döneminde uygulanacak UEFA, finansal fair-play'de çok önemli bir yeniliğe hazırlanıyor. Son dönemde  belli kulüplerin yaptığı bonservis harcamalarının önüne bir engel koymayı hedefleyen UEFA, bunun formülünü bulmuş gibi görünüyor.
İspanyol basınında "Finansal Fair-Play 2.0" olarak adlandırılan bu çalışmaya göre, kulüplere gelirlerine bakılmaksızın transferde bonservis gelir-gider limiti gelecek. UEFA yönetiminde 100 milyon Euro gibi bir rakam belirlendiği, buna göre bir takımın bir yıl içerisinde (iki transfer döneminde) toplam 300 milyon Euro'luk bonservis harcaması yapabilmesi için en az 200 milyon Euro bonservis geliri, elde etmesi gerekeceği belirlendi.
Öneri UEFA İcra Kurulu'nun 24 Mayıs'taki toplantısında oylanacak ve kabul edilirse hemen uygulamaya geçilecek. Çalışmada kulüplere kontratlı futbolcu sayısı limiti getirilmesi de masaya yatırıldı. Chelsea, Manchester City gibi kulüplerin 60 dolayında sözleşmeli futbolcuya sahip olmaları ve bunları sürekli kiralamaları UEFA'da önüne geçilmesi gereken sorunlardan biri olarak görülüyor.
UEFA'nın bonservis gelir-gider limiti önerisine karşı yapılan yorumlarda ise, böyle bir adımın sözleşmesi biten futbolcuları alabilmek için zengin kulüplerin çok daha yüksek maaş ve imza parası ödemelerinin önünü açacağı ve futbolcu ücretlerini yükselteceği savunuluyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2018, 11:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner472