banner564

Muhalefet destek vermedi

TBMM’nin yeni Başkanı, AK Partili milletvekillerinin oylarıyla seçilen İsmet Yılmaz oldu

Muhalefet destek vermedi
banner598
TBMM’nin yeni Başkanı, AK Partili milletvekillerinin oylarıyla seçilen Sivas milletvekili İsmet Yılmaz oldu. Muhalefet partilerinin destek vermediği İsmet Yılmaz, dördüncü turda 258 oy aldı. Diğer aday CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal ise 182 oyda kaldı. Toplam 547 milletvekilinin oy kullandığı seçimde 78 oy ise geçersiz çıktı.
Böylece iki gün süren seçim maratonunda gerçekleştirilen dört turun ardından 25. Dönem Meclis’in yeni başkanı belirlenmiş oldu. Meclis Başkanlığı için Deniz Baykal ve İsmet Yılmaz’la birlikte MHP İstanbul Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu ve HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat yarışmıştı.
İlk iki turda da Meclis’te grubu bulunan partiler kendi adaylarına oy vermişti ve adaylar partilerinin Meclis’teki sandalyeleri kadar oy almışlardı. İlk turda ise HDP ve MHP, kendi sandalyelerinden birer fazla oy alırken, CHP ise iki fire vermişti.
Üçüncü turda da benzer bir durum yaşandı ve milletvekilleri, partilerinin destekledikleri adaylara oy verdi. 548 milletvekilinin oy kullandığı 3. tur oylamada İsmet Yılmaz 259, Deniz Baykal 129, Ekmeleddin İhsanoğlu 80, Dengir Mir Mehmet Fırat ise 78 oy aldı.
Bu sonuçla üçüncü turda seçilmek için yeterli olan en az 276 geçerli oya hiçbir aday ulaşamadı. Bunun üzerine en çok oyu alan iki aday olan İsmet Yılmaz ve Deniz Baykal, dördüncü turda Meclis Başkanlığı için yarıştı.
Bu turda ise 258 oy alan İsmet Yılmaz, partisinin oylarıyla Meclis Başkanı seçilmiş oldu. Toplamda sandalye sayısı 256’dan fazla olan ancak tek bir aday üzerinde ittifak edemeyen muhalefetin oyları, dördüncü turda dağılmış oldu.
Meclis’te 132 sandalyesi bulunan CHP’nin desteklediği Deniz Baykal, üçüncü turda 129 oy almıştı. Dördüncü turda ise Baykal 182 oy aldı.

MHP geçersiz oy kullandı
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı açıklamada kendi adaylarının dördüncü tura kalmaması halinde geçersiz oy kullanacaklarını açıklamıştı. MHP’li milletvekilleri, dördüncü turda geçersiz oy kullandı. Oy kutularından 78 geçersiz oy çıktı.
Çıkan sonuca göre de HDP milletvekillerinin bir kısmı, CHP adayı Deniz Baykal’a oy vermiş oldu. Sonuçta iki gün süren seçimin ardından ise TBMM’nin yeni Başkanı, AK Partili milletvekillerinin oylarıyla seçilen İsmet Yılmaz oldu.
Meclis'te AKP'nin 258, CHP'nin 132, MHP ve HDP'nin ise 80'er sandalyesi bulunuyor.
Öte yandan CHP'den Mehmet Tüm ile Zeynep Altıok, Genel Kurul'a Madımak olaylarına ilişkin tişört giyerek geldi. Altıok'un üzerinde "madımak" ifadesi büyük harflerle yazılmış "unutmadım aklımda" yazarken, Tüm ise üzerinde ise "Unutmadık unutturmayacağız" yazılı bir tişört giydi.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2015, 09:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner473