banner345

banner314

banner375

banner159

banner358

banner264

banner392

Rus basını duyurdu

13 Mart 2017 Pazartesi 08:35
Bu haber 355 kez okundu

Ankara’nın korktuğu oldu, terör örgütü PYD/PKK, Menbiç'te sözde yönetim ilan etti

Rus basını duyurdu
Anadolu Ajansı'nın haberine göre, terör örgütü PYD/PKK, Suriye'nin kuzeyindeki Menbiç ilçesinin idaresini üstleneceğini iddia ettiği bir sözde "sivil yönetim" kurdu.
Menbiç'teki gelişmeler ilk olarak, Suriye-Türkiye sınırındaki Kobani (Ayn el-Arab) ilçesinde terör örgütü PYD/PKK'nın sözde sorumlusu Ewwas Eli'nin, Rus basınına yaptığı açıklamayla ortaya çıktı.
Eli, Menbiç'te örgütün "özerk yönetim kuracağı"nı açıkladı.
Ardından, terör örgütünün paravan kuruluşlarından Suriye Demokratik Güçleri (SDG) tarafından Menbiç'te tertiplenen organizasyonda, günlük hizmetleri sağlayıp yönetimi üstleneceği iddiasıyla sözde sivil yönetim kurulduğu ilan edildi. Açıklama, örgütün sosyal medya hesaplarından yazılı olarak yapıldı.  Türkiye'ye yönelik karalayıcı konuşmaların yapıldığı toplantıda, ABD’ye teşekkür edildi.
ABD ile PYD/PKK, terör örgütü mensuplarının ilçedeki varlığını Türkiye'nin tepkileri nedeniyle "SDG" ve "Menbiç Askeri Meclisi" gibi isimler ardına saklamaya çalışıyor.
Örgüte askeri yardımları devam eden ancak bunu inkar eden ABD'nin özel kuvvetleri, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu'nun Menbiç'e yönelmesinden endişe ederek ilçenin kuzeyinde set oluşturmuştu.
ABD ile koordineli hareket eden Rusya da örgüt ve Beşşar Esad rejimine arabuluculuk yaparak, Menbiç'in batısındaki Fırat Kalkanı güçlerinin önününde rejim güçlerinin set kuracağını ilan etmişti.
Böylece Menbiç'teki terör örgütü varlığı, Fırat Kalkanı'na karşı ABD, Rusya ve Esad rejiminin korumasına alınmıştı.
Anahtar Kelimeler Rus Basını Duyurdu

Yorum Gönder