banner564
banner556

Anlaşmaya uymadılar

Gazze'de 72 saatlik ateşkesin yürürlüğe girmesinden kısa bir süre sonra İsrail tanklarının ateşi sonucu 40 Filistinli hayatını kaybetti

Anlaşmaya uymadılar
Filistin İçişleri Bakanlığı, ateşkesin başlamasından 2 saat sonra İsrail tanklarının Gazze'nin güneyinde Refah kentine yakın bölgeye tanklarla ateş açtığını duyurdu. Filistinli hastane kaynakları 40 Filistinlinin saldırıda yaşamını yitirdiğini açıkladı.

İsrail hamas'ı suçladı
İsrail, ateşkesin bozulmasından Hamas ve diğer Filistinli militan grupları sorumlu tuttu. İsrail'e göre, Refah kenti yakınlarında militanlar, İsrail askerlerine ateş etti.

'Bir askerimiz kaçırıldı' 
İsrail ordusu, Gazze'de ateşkesi sona erdirdiklerini duyurdu. İsrail ordu sözcüsü, bugün Gazze'deki çatışmalar sırasında bir askerlerinin Hamas tarafından kaçırılmış olabileceğini de açıkladı.

Hamas: israil subayı kaçırdık
Hamas Siyasi Büro üyesi Musa Ebu Merzuk, sabah saatlerinden açıklanan ateşkesten önce, 1 İsrailli subayı kaçırdıklarını söyledi.

72 saatlik ateşkes
İsrail ile Hamas’ın üzerinde anlaştığı 72 saatlik ateşkes dün sabah 08.00 itibariyle yürürlüğe girmişti. Bu süre içinde Gazze’ye insani yardım ulaştırılması hedefleniyordu. Geceyarısı alınan ateşkes kararını ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun duyurmuştu.

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2014, 08:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner473