banner564
banner622

DAEŞ şüphesi

Buckingham Sarayı'ndaki görevli polise kılıçla, Belçika'nın başkenti Brüksel'de de gezen askerlere bıçaklı saldırı yapıldı

DAEŞ şüphesi
banner598
İngiliz polisi, başkent Londra'daki Buckingham Sarayı'nın önünde bıçaklı bir kişinin gözaltına alınırken iki polisi yaraladığını duyurdu. Saldırganın 120 santimlik kılıcını sallarken "Allahu Ekber" diye bağırdığı belirtildi.
Polisten yapılan açıklamada, sarayın önündeki Mall Caddesi'nde geçtiğimiz akşam (TSİ) 22.35'te bir erkeğin, üzerinde bıçak bulundurmaktan dolayı polis memurları tarafından durdurulduğu bildirildi.
Açıklamada, kişiyi gözaltına almak isteyen iki erkek polisin, bu sırada şüpheli tarafından kollarından hafif yaralandığı kaydedildi. Polislerin durumlarının iyi olduğu ifade edildi.

Soruşturma başlatıldı
Şüpheli "polise saldırı ve kasten adam yaralama" suçundan gözaltına alınırken, olayda başka yaralının bulunmadığı ve soruşturma başlatıldığı kaydedildi. Bölgedeki turistlerin, kişinin davranışlarından şüphelenmesi üzere polisi uyardığı, polisin bunun ardından olaya dahil olduğu belirtiliyor.
Buckingham Sarayı'nda ikamet eden Kraliçe 2. Elizabeth'in olay esnasında İskoçya'daki Balmoral Sarayı'nda bulunduğu ifade edildi. İngiltere'de bu yıl yaşanan terör saldırı sebebiyle terör tehdit seviyesi en üstün bir altındaki seviye olan "ciddi" kademesinde tutulurken, özellikle İngiliz Parlamentosu, Buckingham Sarayı, Başbakanlık, ünlü Trafalgar Meydanı ve kentte turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği daha birçok noktada silahlı polislerin sayısı arttırılmıştı.

May'den saldırıya ilişkin açıklama
İngiltere Başbakanı Theresa May, Buckingham Sarayı önünde gerçekleşen olaya Londra polisinin hızlı ve cesur bir şekilde müdahalede bulunduğunu belirterek, saldırgana müdahale ederken yaralanan polis memurlarına teşekkür etti.
May, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Kamuyu korumak üzere cesur ve hızlı davranan memurlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Müdahaleleri, polisimizin ustalığını ve fedakarlığını ispatlıyor" ifadelerini kullandı.

Palayla saldırdılar
Öte yandan Belçika'nın başkenti Brüksel'de de devriye gezen iki askere palayla saldıran bir kişi vuruldu. İki askere bıçakla saldıran kişi askerler tarafından vurularak etkisiz hale getirildi. Olayın ardından bölgede geniş güvenlik önlemleri alındı. Polis saldırganın öldürülmeden önce tekbir getirdiğini ve olayı terör saldırısı olarak değerlendirdiklerini açıkladı. Terörle mücadele ekipleri Somali asıllı Belçika vatandaşı olduğu belirlenen saldırganın evinde incelemeler yaptı. Saldırıda yaralanan 2 askerin sağlık durumunun iyi olduğu açıklandı.

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2017, 11:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner608

banner474