Tepkisini resmileştirdi

Trump'ın DAEŞ ile mücadele özel temsilcisi McGurk, Suriye'den çekilme kararının ardından istifa etti

Tepkisini resmileştirdi

 ABD Başkanı Donald Trump'ın DAEŞ ile mücadele özel temsilcisi Brett McGurk istifa etti. McGurk'ün, ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye'den çekilme kararına katılmadığı gerekçesiyle görevinden ayrıldığı belirtildi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın terör örgütü DAEŞ'le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk'ün istifa ettiği bildirildi. 
ABD medyasında yer alan haberlere göre, DAEŞ'le Mücadele Özel Temsilcisi McGurk'ün, bağlı olduğu ABD Dışişleri Bakanlığındaki görevinden ayrıldığı belirtildi. 
McGurk'ün, kısa süre önce bakanlıkta yapılan bir toplantıda, "Suriye'den ayrılmanın mantıksız olacağını" söylediği ifade edilirken, Özel Temsilcinin, Trump'ın Suriye'den çekilme kararına katılmadığı gerekçesiyle istifa mektubunu Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'ya verdiği kaydedildi. 
İstifa mektubunda, DAEŞ'in bölgede hala aktif olduğunu ve terör örgütünün henüz tam olarak yenilmediğini ileri süren McGurk, çekilme kararının örgüte tekrar yayılması için alan sağlayabileceğini savundu. 
McGurk, eski Başkan Barack Obama tarafından DAEŞ'le Mücadele Özel Temsilcisi olarak atanmış, YPG/PKK'nın komutanlarıyla verdiği pozlar ve yaptığı açıklamalarla Türkiye'de zaman zaman tepkilere sebep olmuştu. 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER