Kıbrıs İlim Üniversitesi, Merit Royal’de çocuk haklarıyla ilgili panel gerçekleştirdi

Akıncı ‘şiddet yasası’ istedi

Kıbrıs İlim Üniversitesi, Merit Royal’de çocuk haklarıyla ilgili panel gerçekleştirdi

   Kıbrıs İlim Üniversitesi,  kadın ve çocuk haklarının ihlal edildiği, şiddetin gittikçe arttığı günümüzde, ülkemizde de azımsanmayacak oranda yükselişe geçen kadın ve çocuk istismarına dikkat çekmek, toplumsal bilinç oluşturmak, toplumun en üst kademelerinden aşağıya doğru duyarlılık oluşturmak adına Merit Royal Premium Otelde bir panel gerçekleştirdi.
   Panelin ana konuşmacısı Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın eşi Meral Akıncı ’Çocuk haklarına  Kadın haklarına ile başlamak çok doğrudur’’ dedi. KKTC’de ev içi şiddet yasası olması gerektiğine değinen Akıncı, KAYAD olarak yaptıkları çalışmalarla poliste ev içi şiddet birimleri, adli yardım sisteminin başlaması, yerel yönetimlerin sığınma evleri yapması gibi çok güzel oluşumlara neden olduklarını, bunun güç ve motivasyon verdiğini belirtti. 
   Akıncı ‘’Yok saydığımız çocuk istismarı 7 yaşındaki Mustafa Diken vakası ile toplumsal olarak harekete geçmemizi sağladı. Çocuklar yaşadıklarından öğrenirler, onay görerek yaşarsa kendini sevmeyi, güven içinde yaşarsa güveni, dostluk içinde yaşarsa Dünyada sevgiyi bulmayı öğrenir ve öğretir’’ Dedi.
Konuşmalar yapıldı
   “Aydınlık Ufuklar” paneli KİÜKAM (Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi) ve ÇAEM’in (Çocuk Araştırmaları ve Eğitimi Merkezi) tarafından ortaklaşa koordine edildi. 
   Rektör Prof. Dr. Ahmet Bülend Göksel, iki merkezin ilk aktivitesinin açılışı için güzel bir başlangıç olduğunun ve üniversitelerin ilim dışına topluma katkı sağlaması gerektiğinin önemine vurgu yaptı. Sosyal sorumluluk bilinci ile merkezlerin oluşturulduğu, tarım, yenilenebilir enerji, Kıbrıs Araştırmaları, Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Çocuk Üniversitesi’ni kurmanın mutluluğu içerisinde olduğuna değindi. 21 Aralık Şehitler Haftasında şehitlerimizi rahmetle ve minnetle andı.
   Mütevelli Heyet Başkanı Selman Arslanbaş yaptığı konuşmada, ‘’Cinsiyet eşitliğinde kadınların daha çok konuşacağı kadın ve çocuk haklarının öne çıkacağı gündeme olan çalışmalara öncülük etmeliyiz. Kadın, çocuk ve hayvanı mutlu olan toplumlar mutludur’’ dedi.
   Mütevelli Heyet Üyesi Fatma Özok konuşmasında; ölümsüz bir kadınla, tanrıça ile anılan bir coğrafyada yaşadığımızı, Türk destanlarında kadının güç, ilham kaynağı, saygın ve ilahi varlıklar olduğunu, zaman içinde kadının sosyal hayattan uzaklaştırıldığını, Cumhuriyet Dönemi’nde kadının tekrar öne çıkmaya başladığını vurguladı. 
Dr. Sıla Usar (Milletvekili)
İş yaşamında, sivil toplum örgütlerinde ve Meclis’te kadın konusunu KKTC Meclisi’nden bir kadın milletvekilinin Dr. Sıla Usar’ın bakış açısı ile konu değerlendirildi. 
Avukat Boysan Boyra (Doğu Akdeniz Üniversitesi Vakıf Yöneticiler Kurulu Başkanı) 
KKTC’ de şiddet ve istismara karşı kadını ve çocuğu koruyan yasalar ve alınan önlemler nelerdir? Şiddetin genel boyutları (psikolojik, fiziksel, sözel, cinsel, ekonomik ve Mobbing) ilgili koruyucu yasalar ve yaptırımlar var mı?  KKTC’de şu anda var olan aileye ve çocuklara  yönelik yasalar yeterli mi? Yasalar ve uygulamalar açısından daha nelere ihtiyaç var? Bir hukukçu olarak kadın ve çocuk haklarını içeren hangi tür davalarla daha çok karşılaşılıyor? KKTC’de konuyla ilgili yapılan araştırmaların sonuçları nelerdir? konuları deneyimli bir avukat olan Boysan Boyra tarafından aktarıldı. 
Daha sonra katılımcılardan soruların alınarak cevaplanması ve panelistlere ve  Merit Hoteller Grubu adına Halkla İlişkiler Müdürü Ebru Denger’e plaket takdimi ile panel sona erdi.   
Panel Organizatörleri  Kıbrıs İlim Üniversitesi Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü ve Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Asuman Bolkan ve Kıbrıs İlim Üniversitesi Çocuk Araştırmaları ve Eğitimi Merkezi Müdürü ve Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ülkü Pişkin Abidoğlu ile  Merit Royal Premium Hotel’e panelimize sponsor olarak verdikleri destek için teşekkür edildi. 

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2018, 04:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER