Yetki onda

Trump, ABD'de doğanlara vatandaşlık veren yasayı kaldırıyor

Yetki onda

 ABD Başkanı Donald Trump, ABD toprakların doğanlara vatandaşlık hakkı veren yasayı "Başkanlık Emri" ile kaldırabileceğini iddia etti. Göç konusunda sert bir tutum takınan ABD Başkanı Donald Trump, ABD topraklarında doğanlara otomatik olarak vatandaşlık hakkı tanıyan yasayı kaldıracağını söyledi. 

Trump söz konusu yasayı kaldırmak için Kongre'nin onayına ihtiyaç duymadığını ve "Başkanlık Emri"nin yeterli olduğunu ileri sürdü.  
ABD Başkanı Trump'ın bu hamlesinin 6 Kasım'daki ara seçimler öncesi atılmış en cesur adım olduğu söyleniyor. Uzmanlar ise böyle bir emrin anayasaya aykırı olduğunu belirtiyor. 
Konuyla ilgili mülakatta Trump, "Biz böyle bir uygulamanın olduğu dünya üzerindeki tek ülkeyiz. İnsanlar ABD'ye geliyor, bebek sahibi oluyor ve o doğan bebek 85 yıl boyunca ülkemizin fırsatlarından istifade ediyor. Bu tamamen saçmalık ve son bulmalı" ifadeleriyle uygulamaya karşı olduğunu ifade etti. 
ABD Başkanı Trump bunu uzun süredir hukuki danışmanlarıyla müzakere ettiğini ve "Başkanlık Emri"yle bu uygulamanın sonlandırılmasının mümkün olduğunu söyledi. 
ABD Anayasası'nın 14'ncü maddesine göre, ABD topraklarında doğan herkes ailesinin nereli olduğuna bakılmaksızın ülkenin vatandaşı oluyor.
1868'de yürürlüğe giren Göçmenlik ve Vatandaşlık Yasası ile ABD topraklarında dünyaya gelen herhangi bir kişiye ABD vatandaşlığı veriliyor ve bu kişiler hem ABD vatandaşı hem de kendi ülkesinin vatandaşı sayılıyor. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER