Erik zam şampiyonu

DPÖ’nün açıkladığı oranlara göre Mart ayı enflasyonu yüzde 0,59 olarak belirlendi

Erik zam şampiyonu
Devlet Planlama Örgütü (DPÖ), Mart ayı enflasyonunu yüzde 0,59 olarak açıkladı. Hayat pahalılığı, geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 15,05 arttı. Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü Müsteşarlığı 2017 yılı Mart ayı Hayat Pahalılığı oranı / Enflasyon Rakamlarını belirledi. Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre, 2017 yılı Mart ayı enflasyonu rakamında bir önceki aya göre yüzde 0,59; bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 4,61 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,05 artış gerçekleşti. Bir önceki aya göre, endekste kapsanan 276 maddenin ortalama fiyatlarında artış, 144 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş gerçekleşti. 
En yüksek fiyat artışı gösteren ilk üç mal; yüzde 61,25 ile erik, yüzde 45,11 ile üzüm ve yüzde 43,67 ile çiçek lahanası oldu. En yüksek fiyat düşüşü gösteren ilk üç mal ise; yüzde 68,28 ile taze bakla, yüzde 39,29 ile taze bezelye ve yüzde 33,07 ile ıspanak oldu.

En yüksek artış gösteren ana grup haberleşme
Mart ayında en yüksek artış gösteren ana grup haberleşme oldu. Buna, mektup gönderme ücreti APS ile cep telefonu görüşme ücretlerine gelen zamlar neden oldu. 
Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Sağlıkta lens bakım, kalp ve damar sistemi ve sinir sistemi ile ilgili ilaçlar; lokanta ve otellerde otel ücretleri, pide tavuk döner , pide et döner; gıda ve alkolsüz içeceklerde meyve-sebzeler, nohut, yeşil mercimek; çeşitli mal ve hizmetlerde deodorant (kadın için), kağıt mendil (kutu), ruj; mobilya, ev aletleri ve ev bakım hizmetlerinde su motoru, çamaşır suyu konsantre , kağıt peçete; alkollü içecekler ve tütünde şarap, rakı, zivaniya fiyatlarındaki artışlar nedeniyle bu ana gruplarda artışlar olmuştur. ”
Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2017, 09:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER