‘Haklar budanıyor’

Atakan ve Özgöçmen, kamu değişiklik yasa tasarısını eleştirdi

‘Haklar budanıyor’

 Sendikaların Kamu Reformuna yönelik olarak hazırlanan Kamu Görevlileri Değişiklik Yasa Tasarısı’na karşı tepkileri devam ediyor. 

Kıbrıs Türk Kamu Emekçileri Sendikası (KES) Başkanı Buran Atakan yaptığı yazılı açıklamada, sözde değil özde “Emek En Yüce Değerdir” sözünün arkasında ve savunucusu olduklarını ifade ederek, “Dünyada her şey insanlar için yapılmaktadır. Ancak, görünen odur ki, bu kamu Reformu ile yapılmak istenen çalışanların kazanılmış haklarını budamaktan başka bir şey değildir. Yıllarca verilen mücadeleler neticesinde çalışanların kazandığı hakları, kaldırmak veya kısıtlamak asla kabul edilemez” dedi.
Atakan,” Koltuklarda oturanlar kendilerine ne zaman bakar ve görürse o zaman belki sağlıklı bir ‘Reform’ yapabiliriz” ifadesini kullandı.

Hemşireler ve Ebeler de karşı
Öte yandan Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Özgöçmen, Kamu Görevlileri Değişiklik Yasa Tasarısı’na karşı olduklarını, sağlık sistemi ve çalışanlarının düşünülmeden hareket edildiğini savundu.
Özgöçmen, tasarıda gerekli düzenleme yapılmaması halinde, yasal haklarını kullanıp sokağa çıkmaya hazır olduklarını belirtti.
Yazılı açıklama yapan Özgöçmen, yasa tasarısındaki ek mesai düzenlemesi ile hemşire sayısı düşük olan sağlık ocakları ve merkezlerine ayın belli günlerinden sonra kilit vurulacağını, hastanelerin hemşire bulma konusunda zora gireceğini, hastanelerde nöbetçi doktorun kalmasını sağlamanın engelleneceğini öne sürdü.
Yasa tasarısı ile memurun özlük haklarının hiçbir şekilde kabul edilemeyecek ölçülerde geriye götürülmeye çalışıldığını ve bunun adına da reform denildiğini savunan Özgöçmen, “Memurun özlük haklarını budamanın adı reform olmuş. Senelik izinlerden, geçici çalışanlara, barem düzenlemelerinden ek mesai ödeneklerine varana kadar birçok alanda acımasızca kamu görevlisine saldırmaktadır” ifadelerini kullandı. 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER