banner493

“Kırılgan olmaya devam edecek”

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmasına rağmen Türkiye'de siyasi riskin hala yüksek olduğunu belirtti

“Kırılgan olmaya devam edecek”
banner432
Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’ten cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasında ilk değerlendirme geldi. Kuruluş, Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmasına rağmen Türkiye'de siyasi riskin hâlâ yüksek olduğunu belirtti. Fitch, seçimlerin sonucunun seçmenin büyük bölümünün Erdoğan'ı desteklediğini teyit ettiğini ifade etti. Kuruluşun değerlendirmesinde “Politik riskler, potansiyel sermaye girişlerinin cesaretini kırarak ve politika öngörülebilirliğini azaltarak Türkiye'nin kredi notunda baskı yaratmaya devam edecek” denildi. Siyasi riskin Türkiye'nin kredi notu için bir kırılganlık olarak kalmaya devem edeceği belirtildi.

Notta negatif adım olur mu?
Fitch, "Bu kırılganlık hükümetin etkinliğini ve politikaların öngörülebilirliğini azaltırsa kredi notunda negatif bir adım atılmasına yol açabilir" ifadesini kullandı. Kuruluş, bu yılki makroekonomik gerçekleşmelerin kredi profili açısından genel olarak olumlu olduğunu belirtti.

'MB'nin kredibilitesi daha da zayıflayabilir'
Erdoğan'ın faizlerin daha da indirilmesi için Merkez Bankası üzerinde baskısını devam ettirmesinin, bankanın kredibilitesini daha da zayıflatabileceğine işaret edildi.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2014, 09:30
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner465

banner460