banner493

“En karanlık dönem”

Mehmet Seyis, CTP’nin iktidarda olduğu bir zamanda ülkede, sendikalı olmanın yasaklanmaya çalışıldığını savundu

“En karanlık dönem”
banner432
Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (Dev-İş)  Genel Başkanı Mehmet Seyis, ülkede emek ve sendikal anlamda en karanlık dönemin yaşandığını ve sendikalı olmanın yasaklanmaya çalışıldığını savundu.
banner499
Seyis yaptığı yazılı açıklamada, bu kadar büyük bir saldırının yalnızca dikta rejimlerinde olduğunu iddia ederek, aylık olarak  bin 600 TL alan 2011 sonrası işe başlayan Belediye, KİT ve kamu iştirakli yerlerde çalışan kesimlerin toplu iş sözleşmesi ile kazanılan haklarının kesilmeye başlandığını ileri sürdü. Özel sektörde de sendikalaşmanın önünün açılmasını istediklerini hatırlatan Seyis, ancak son uygulamanın 2011’den sonra işe giren Belediye ve diğer kurumlarda sendikasızlaştırılma ve örgütlülüğü ortadan kaldırma amacı taşıdığını savundu. Seyis açıklamasında “Anayasa, İş Yasası ve Sözleşmeler ile ilgili 42/96 sayılı yasa ile serbest pazarlık yolu ile imzalanan toplu iş sözleşmesini koruma altına alınmıştır. Yani tüm yasalar ve Anayasada açıkça yok sayılıyor. Konu hakkında görüştüğümüz Çalışma Bakanı haklı olduğumuzu söylemekle birlikte görevi konusunda adım atmıyor. Görüştüğümüz Başbakan çaresiz rolleri oynayıp müdahale etmiyor” görüşlerini öne sürdü. 

“CTP tabanına çağrı”
Sendikanın, “toplu pazarlık yolunun ortadan kaldırılmasını ve örgütlülüğe yapılan saldırıyı” kabul etmesinin mümkün olmadığını kaydeden Seyis, yapılan saldırının bu güne kadar yapılanların en ağırı olduğunu ifade etti. “Buna göre, yapılacak eylemde en ağır şekilde olacaktır” diyen Seyis, bu çerçevede, geçmişte emeğin yücelmesi ve demokrasi adına çok mücadeleyi birlikte verdikleri CTP tabanına çağrı yapmak istediğini belirtti ve “sendikalaşmanın önünü tamamen kapatan, toplu sözleşme hakkının yasaklandığı bu uygulamaların CTP Hükümeti döneminde yaşam bulmasına” sessiz kalınmamasını istedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2014, 09:39
banner508
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner471

banner459

banner455

banner460