Önemli bir iddia

UBP Milletvekili Amcaoğlu, “Kıb-Tek 120 milyon TL görev zararına uğratıldı” dedi

Önemli bir iddia

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili Amcaoğlu, “Bütçe açıklarının kapatılması ile ilgili bir madde yer almamasına rağmen kurumda görev zararları kapatıldı ve Kıb-Tek 120 milyon TL görev zararına uğratıldı” dedi.
Amcaoğlu bu iddiasını dünkü Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu toplantısında yaptığı konuşmasında gündeme getirdi.
Meclis’te, “Mali Konular” üzerine konuşan Amcaoğlu, Dr. Fazıl Küçük’ü andı, TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli’nin eşini kaybetmesinden ötürü acısını paylaştığını vurguladı, rahmet diledi.
Amcaoğlu, ülkede ekonomik ve mali konularda yaşanan sıkıntılara işaret ederek, Maliye’ye yönelik sorularına net bir cevap alamadığını, bu konuda rakamlarla daha net bilgiler verilmesini beklediğini kaydetti.

120 milyon TL görev zararı
Bütçeden maddeler okuyan ve Kıb-Tek’e değinen Amcaoğlu, bütçe açıklarının kapatılması ile ilgili bir madde yer almamasına rağmen kurumda görev zararlarının kapatıldığını ve Kıb-Tek’in 120 milyon TL’lik görev zararına uğratıldığını anlattı.
Amcaoğlu, geçmiş döneme dair bilgiler vererek, sadece Kıb-Tek’te yapılan bir yanlışla kamu maliyesinin büyük bir yük altına girdiğini belirtti. Amcaoğlu, 55 milyon TL de hayat pahalılığı zararı ile bu rakam birleştirildiğinde 175 milyon TL açık yaratıldığını işaret ederek, hükümetin kamu maliyesini çökertmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

Mali protokol en erken zamanda hazırlanmalı
Olgun Amcaoğlu, hükümetin mali protokolü en erken zamanda hazırlaması ve ülkede altyapı, tarım, eğitim, sağlık alanlarında gereken adımları geciktirmeden atması gerektiğini ifade ederek, kaybedilen zamanın halkın zararına olduğunu kaydetti.
Mali düzenin kurulması ve projelerin hayata geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Amcaoğlu, aksi halde 3 yıllık programın geciktirilmesiyle Maliye’nin dizlerinin üzerine çökmesine ve ülkenin geleceğine çok büyük bir darbe vurulmasına sebep olunacağı uyarısında bulundu.
Hükümete yönelik elektrik, turizm, sağlık, eğitim ve altyapı konularında eleştirilerde bulunan Amcaoğlu, ülkede geri gidilmemesi ve düzenli bir şekilde altyapıda, enerjide gelişim sağlanabilmesi için kamu maliyesinin geliştirilmesinin önemine vurgu yaptı.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER