Çözümsüzlük vurgusu

Guterres’in, Güvenlik Konseyi’ne sunduğu taslak rapor Rum basınına sızdırıldı

Çözümsüzlük vurgusu
banner432

 Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in BM Barış Gücü (UNFICYP) ile ilgili Cuma akşamı BM Güvenlik Konseyi üyelerine dağıtılan taslak rapor, dünkü Rum gazetelerinde geniş yer buldu.
     Alithia gazetesi, “Kıbrıs Sorununa Çözüm Bulunmaması Gittikçe Sürdürülemez Hale Geliyor” başlıklı haberinde, Guterres’in Kıbrıs sorununun çözümsüz kalmaya devam etmesinin sürdürülemez bir durum olduğuna vurgu yaptığını yazdı.
    Gazete, raporun içeriğinde Guterres’in müzakerelerin durmasıyla adadaki gerginliğin giderek artmasından dolayı endişe belirttiğini de öne çıkardı.
    Haberde, Rum Haber Ajansı’nın (KİPE), BM’nin İyi Niyet Misyonu’yla ilgili raporunun ön taslağını da elinde bulundurduğu belirtilirken, bu rapora ilişkin herhangi bir detaya yer verilmedi. Gazete devamla, Rum siyasi partilerin her iki raporla ilgili farklı yaklaşımlar sergilediğini yazdı.
    Habere göre, DİSİ, Guterres’in zamanın özlü gelişmeler kaydedilmeksizin geçtiği ve Kıbrıs sorununa çözüm bulunamayışının sürdürülemez oluşu konusundaki görüşüne katıldığını kaydederek, bu çerçevede, Türkiye’nin AB-Türkiye diyalogunun artık bir parçası olan “yasadışı eylemlerle” deniz ve karadaki “oldu-bittileri sabitleme çabasını” kınadıklarını belirtti.
    DİSİ ayrıca, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, müzakerelerin referans şartlarını belirlemek üzere en kısa sürede yeniden başlaması gerektiğine yönelik niyetini defalarca dile getirdiğini ve DİSİ Başkanı Averof Neofitu’nun da, yurtdışında gerçekleştirdiği temaslarda bunu dile getirdiğini ifade etti.
    DİSİ, Kıbrıslı Türk hemşerileriyle Türkiye’nin, gerek Maraş, gerekse Güney Kıbrıs’ın sözde “Münhasır Ekonomik Bölgesi” (MEB) içerisindeki “yasadışı eylemlerine” son vermesi gerektiğini vurguladı.
 
Güçlü mesajlar verdi

   AKEL, Guterres’in raporlarında, KKTC’deki seçimin ardından gösterilecek yeni çaba öncesinde “düşük tonlar” kullanıldığını ancak Guterres’in sınırlı ve güçlü mesajlar da verdiğini kaydetti.
    Habere göre, AKEL, raporda yer alan, 2017 yılının Temmuz ayından beri müzakerelerin olmayışının, adadaki durumun siyasi düzeyde değişmediği anlamına gelmediğine dair ifadeye de vurgu yaptı.
    EDEK ise, BM ve Guterres’in Kıbrıs konusundaki tarafsız tutumunun, küresel barış ve BM’nin üzerinde kurulmuş işleyişini sürdürdüğü ilkeler aleyhinde gelişeceğini belirtti.
    Vatandaşlar İttifakı da, Guterres’in raporda tekrar tekrar kullandığı “kuzey” ifadesi çerçevesinde, KKTC’nin tanınma meselesiyle ilgili endişelerini dile getirdi. 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner459

banner473

banner460