banner493

Turizm'de çanlar çalıyor

Güney Kıbrıs’ın turizm gelirlerinde yüzde 70 azalma bekleniyor

Turizm'de çanlar çalıyor
banner432

 Güney Kıbrıs’ın bu yılki turizm gelirlerinde yüzde 70’lik azalma beklendiği ve bunun da, resesyonu hızlandırdığı bildirildi. Turizm sektörünün temsilcileri, hala otellerin büyük bir kısmının açılmadığına dikkat çekerek, bu yıl çok kötü bir durumla yüzleştiklerini söyledi.
   Bu yıl için yüzde 5 olarak hesaplanan resesyon oranının değişeceğini yazan Kathimerini gazetesi, Rum Maliye Bakanlığı, Avrupa Komisyonu ve uluslararası değerlendirme kuruluşları tarafından yapılan hesaplamaların, durumun kötüye gittiğine işaret ettiğini kaydetti.
   Haberde, bu yılki resesyon oranının yüzde 7,5 ile yüzde 8 arasında olabileceğinin tahmin edildiği belirtildi.

Moraller bozuk

banner499
   Öte yandan Alithia gazetesi de, “Otelcilik Sektörü Umutsuzluk İçerisinde... İngilizlerin Test Ücretlerini Bile Karşılamayı Düşünüyorlar” başlık ve spotuyla manşete çektiği haberinde, bu yılki turizm sezonunun “fiyaskoyla sonuçlanacağının” tahmin edildiğini ve İngiliz turistlerin büyük çoğunluğunun, PCR testi ücretlerinin yüksek olması nedeniyle tatile gelme planlarından vazgeçtiklerini yazdı.
   Gazete, bu durumun otelcileri zora soktuğunu ve İngiliz turistlerin test ücretlerini karşılamayı bile düşündüklerini ancak diğer ülkelerin vatandaşlarının bu konuya tepki gösterebileceklerini kaydetti.
Haberde, bazı otelcilerin otellerini kapatmayı, bazılarınınsa ay sonu açmayı planladıkları otellerini açmamayı düşündükleri ifade edildi.

İsveç’ten geldiler

   Bu arada Rum kaynakları, Güney Kıbrıs’a giden turistler arasında İsveçlilerin önemli bir yer tuttuğuna dikkat çekti.
   İsveçli turistlerin daha çok Ayia Napa’yı tercih ettiği ve eğlence merkezlerinde hiç kimsenin maske kullanmadığı kaydedildi.

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner471

banner459

banner455

banner460