Sırada Irak var

Güney Kıbrıs ve Yunanistan, Türkiye’nin çevresindeki tüm Arap ülkeleriyle güçlü ittifaklar kuruyor

Sırada Irak var

  Güney Kıbrıs ile Yunanistan’ın, Türkiye’ye komşu ülkelerle gerçekleştirdiği ‘üçlü İttifak’ l,istesine Irak’ın da dahil edileceği bildirildi. 

   Fileleftheros gazetesi, Üçlü İttifak talebinin Irak’tan geldiğini savundu.
  Mısır, İsrail, Ürdün ve Lübnan’dan sonra Irak’la üçlü ittifak kurulmasının, Türkiye ve KKTC açısından yeni bir tehdit oluşturulacağı belirtiliyor.   
   Bu arada dış politikayı başarılı bir şekilde geliştiren Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis; Güney Kıbrıs, Yunanistan ve Ürdün arasında yapılacak üçlü zirve için bugün Umman’a gidiyor. Anastasiadis’in16 Nisan tarihinde ise Gürcistan’a gideceği belirtildi.
   Fileleftheros gazetesinin haberine göre, Rum Hükmet Sözcüsü Prodromos Prodromu yaptığı açıklamada, Ürdün’ün başkenti Amman’da Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Ürdün Kralı II. Abdullah’ın katılımıyla bugün gerçekleştirilecek üçlü zirvenin önemine dikkat çekti.
   Prodromu, gerek Ürdün gerekse Lübnan’la gerçekleştirilen üçlü zirveler ve işbirliği girişimlerinin bölgeyi, tüm Doğu Akdeniz ve Yakın Doğu’yu kapsayan üçlü işbirlikleri coğrafyasına dönüştüreceğini belirterek, başka Arap ülkelerinden de üçlü işbirliği yönünde talepler olduğu iddiasında bulundu.
   Bu işbirliklerinin, Güney Kıbrıs’ın bölgedeki rolünü yükselttiğini ifade eden Prodromu, Ürdün’deki üçlü zirve çerçevesinde terörizm ve uyuşturucu ticaretiyle mücadele ile araştırma ve teknoloji alanlarında ikili anlaşmalar da yapılacağını belirtti.

Lübnan ile müzakereler başlayacak

   Gazete bir diğer haberinde ise, Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in geçtiğimiz gün dışişleri bakanları düzeyinde ilki gerçekleştirilen Güney Kıbrıs, Yunanistan ve Lübnan üçlü zirvesine ilişkin yaptığı açıklamaya kısaca yer verdi.
   Habere göre Hristodulidis, bölge ülkelerinin bu tür üçlü işbirlikleri gerçekleştirmesinin tüm bölgeye olumlu sonuçlar getireceği iddiasında bulunurken, Lübnan’la deniz sınırlarının belirlenmesi görüşmelerinin başlayacağını da açıkladı.

Gürcistan’a ilk ziyaret

   Öte yandan gazete bir diğer haberinde, Rum Yönetimim Başkanı Anastasiadis’in 16-18 Nisan tarihleri arasında Gürcistan’ı ziyaret edeceğini, böylelikle Anastasiadis’in Gürcistan’ı ziyaret eden ilk “Kıbrıs Cumhuriyeti başkanı” olacağını yazdı.
   Rum Sözcü Prodromu konuya ilişkin açıklamasında, Anastasiadis’in Gürcistan ziyaretinin önemine dikkat çekti ve Gürcistan’la halihazırda çok iyi olan ilişkileri daha da güçlendirmeyi hedeflediklerini vurguladı.
   Prodromu ayrıca, Anastasiadis’in Gürcistan ziyareti sonrasında Çin Halk Cumhuriyeti’ne de bir ziyaret gerçekleştireceğini sözlerine ekledi. 

Diyalog Gazetesi

banner478
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner459

banner455

banner460