banner556

Sert uyarı

Toplumsal seferberlik çağrısını yineleyen Erhürman, “Kimse krizi fırsata çevirmeye kalkmasın, gereğini yaparız” dedi

Sert uyarı

Başbakan Tufan Erhürman dün tüm kanallarda canlı yayınlanan Ulusa Sesleniş konuşmasında hem halkın Kurban Bayramını kutladı hem de ekonomik konularla ilgili açıklamalarda bulundu. 
Ülkenin son dönemlerde ciddi bir ekonomik dar boğazdan ve olağandışı koşullardan geçtiğini belirten Erhürman, “Buna karşı biz de olağandışı tedbirler almamız gerekir, bir toplumsal seferberlik içine girilmesi ve herkesin elini taşın altına koyması gerekir” dedi. Bu darboğazdan en az zararla çıkılabilmesi için herkesin ‘ben ne yapabilirim’ sorusunu kendisine sorması gerektiğini vurgulayan Erhürman, “Bu dönem ben değil biz dönemidir, kimse sakın krizi fırsata çevirmeye kalkmasın, aksi halde sert tepkilerle karşı karşıya kalacaktır” ifadelerini kullandı.
Türk Lirası’nın son 6 ay içerisinde ciddi bir değer kaybına uğradığını söyleyen Başbakan Erhürman, bundan da KKTC maliyesinin çok ciddi bir kayıp yaşadığını açıkladı.

Hükümet elinden gelenin fazlasını yaptı
Dövizdeki artışın marketlere de yansıdığını, bu durumun vatandaşı zora soktuğunu ifade eden Erhürman, buna karşılık hükümetin elinden gelenin fazlasını yaptığını, yükselen akaryakıt, süt ve elektrik fiyatlarına defalarca müdahale ettiğini söyledi. Haziran ayında yaşanan dövizdeki dalgalanmaya karşı hükümetin müdahalede zorlandığını dile getiren Başbakan Erhürman, bunun getirisinin de hükümete karşı tepkisel yaklaşımlar olduğuna dikkat çekti.
Petrol fiyatlarının uluslararası borsalarda belirlendiğini, dövizin dalgalanmasının da KKTC Devleti’nin dışında yaşandığını anımsatan Erhürman, bu gerçeklerin herkes tarafından iyi anlaşılmasını istedi. Dövizdeki dalgalanmanın devam etmesi halinde artışların yeniden kaçınılmaz olacağı mesajını veren Erhürman, her şeye rağmen hükümetin açıkladığı 23 maddelik ekonomik tedbirlerle halkın bir nebze de olsa rahatlatılacağını vurguladı.
Hükümetin, gümrük vergileri ve KDV oranlarında yaptığı indirimlerin, kamu maliyesi girdilerini azaltma pahasına da uygulamaya konulacağını belirten Erhürman, bir kez daha halkın tümünü duyarlı olmaya çağırdı.

Sıkı denetimlerin başlatıldı
Piyasada yüzde yüze yakın artışlar tespit ettiklerini ve bunun üzüntü verici olduğunu söyleyen Başbakan, sıkı denetimlerin başlatıldığını ve bunu yapanların tespit edilerek en ağır cezalarla karşı karşıya bırakılacağının altını çizdi.
Erhürman, hükümetin kiralarla ilgili almayı düşündüğü önlemlere de değinirken, kira sözleşmelerinin yazılı olması ve makul kur sabitlemesinin yapılması gerektiğini söyledi.
Ek mesailer konusunda da Erhürman, bu çalışmanın sadece 4 ay süreli olacağını sonrasında ise eski duruma döndürüleceğini kaydetti.

Ek mesailer bayramdan sonra
Bu konuda kamuda yetkili sendikaların da hükümetle hemfikir olduğunu ifade eden Başbakan, ek mesailerle ilgili kararın bayramdan sonra kanun hükmünde kararnameyle yürürlüğe sokulacağını açıkladı. Erhürman, bu süreçte faaliyetlerini sürdürmeye çalışan küçük işletmelere yönelik bazı rahatlatıcı tedbirler aldıklarını anımsattı.
Ülkenin en önemli sektörlerinden biri olan inşaat sektörü için de aldıkları tedbirleri açıklayan Erhürman, ülke ekonomisinin istikrarlı büyümesinin devamı için bu sektörün desteklenmesinin hayati olduğunu söyledi.  

YORUM EKLE
YORUMLAR
Öz
Öz - 4 yıl Önce

Kendi paranı bas.
Çift meclisli başkanlık sistemini getir.
Kendi göbeğini kendin kes.

SIRADAKİ HABER

banner464

banner455