Vitamin şart!

Baba adaylarının beslenmesi, annelerinki kadar önemli

Vitamin şart!
 Bebek sahibi olmadan önce, baba adaylarının beslenme şeklinin de yeni doğanın sağlığında önemli rol oynadığı belirlendi.
Kanada'daki McGill Üniversitesi'nden Sarah Kimmins ve ekibinin araştırması, erkeklerdeki, düşükleri ve doğum kusurlarını önlemede etkili olduğu bilinen B9 vitamini alımı (folik asit) düzeyinin, çocuğun gelişimini ve sağlığını kadınlarınki kadar etkilediğini gösterdi.
Fareler üzerinde araştırma yapan bilim adamları, B9 vitamini bakımından yetersiz yiyeceklerle beslenen babaların yavrularını, koyu yeşil yapraklı sebzeler, et, süt, tahıl ürünlerinde çokça bulunan bu vitamini yeterli oranda alanlarınkiyle karşılaştırdı.
Yetersiz B9 vitamini alan farelerin yavrularında, ciddi iskelet anormallikleri gibi doğum sorunlarına yaklaşık yüzde 30 fazla rastlandı. 
Spermin epigenomunda (genlerin çalışmasını düzenleyen "açma kapama düğmesi") yaşam süresi ve özellikle beslenme biçimine duyarlı bazı bölgelerin bulunduğunu belirten bilim adamları, spermin "babaya ilişkin bilgileri" bebeklere aktarabileceğini, bu şekilde bebeklerin gelişiminin etkilenebileceğini belirtti.
Bilim adamları, bebek sahibi olmadan önce erkeklerin yaşam tarzına ve beslenme biçimine kadınlar kadar dikkat etmesi gerektiğinin önemini vurguladı.


Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2013, 03:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER