banner493

Emekli Astsubaylar Derneği, Erenköy Direnişi’nin önemini vurguladı

KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Emekli Astsubaylar Derneği Başkanı Esen Ömürlü, Şanlı Erenköy Direnişi’nin 50’inci yıldönümünü anmanın onur ve gururunu yaşadıklarını kaydetti.

Emekli Astsubaylar Derneği, Erenköy Direnişi’nin önemini vurguladı
banner432

Lefkoşa, 7 Ağustos 14 (T.A.K): KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Emekli Astsubaylar Derneği Başkanı Esen Ömürlü, Şanlı Erenköy Direnişi’nin 50’inci yıldönümünü anmanın onur ve gururunu yaşadıklarını kaydetti.

Ömürlü,  Şanlı Erenköy Direnişi’nin, Türklük destanının yazıldığı ve tarihe geçen kahraman Türk gençlerinin,  bir vatan sevgisi savunmasında gösterdiği fedakarlık, üstün cesaret ve mücadelenin mihenk taşı olduğunu belirtti.

Ömürlü,  “8 Ağustos’un tahsillerini yarıda bırakıp dış ülkelerden gelen beş yüz Türk gencinin ve orada bulunan iki yüz kadar Mücahit ve kadınların, Grivas yönetimindeki beş bin kişilik Rum çapulcularına karşı göğüslerini siper edip, vatan topraklarını Rum postalları altında çiğnetmedikleri, Rumun katliam heveslerini boğazlarında bıraktığı, yüzlerine Türklük şamarının atıldığı ve bu toprakların bizim vatanımızdır denildiği” gün olduğunu vurguladı.

Rum palikaryalarının saldırıları sırasında çelik kanatlarını gererek gelen kahraman pilot yüzbaşı Cengiz Topel’in düşmanı bozguna uğratıp, büyük zayiat vermesi sonrasında, uçağının isabet alarak düşürüldüğü ve Rumlar tarafından esir alınarak hunharca şehit edildiğini de anımsatan Ömürlü, yaşananları genç nesillerin unutmamasını tavsiye etti.

Ömürlü, canlarını seve seve veren şehitleri rahmetle anarak, gazilere şükranlarını sundu.
Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2014, 11:11
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner471

banner459

banner465

banner460