banner564
banner556

Özgürgün Başbakan Yorgancıoğlu’nu istifa etmeye davet etti

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, CTP Genel Başkanı, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’nun “beceriksizlik ve yanlışları ile ülkeye, halka zarar verdiğini” ileri sürerek, halka daha fazla zarar vermemek için Yorgancıoğlu’nu bir an önce istifa etmeye davet etti.

Özgürgün Başbakan Yorgancıoğlu’nu istifa etmeye davet etti

 Lefkoşa, 30 Temmuz 14 (T.A.K.): Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün,  CTP Genel Başkanı, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’nun “beceriksizlik ve yanlışları ile ülkeye, halka zarar verdiğini” ileri sürerek, halka daha fazla zarar vermemek için Yorgancıoğlu’nu bir an önce istifa etmeye davet etti.

Özgürgün, yaptığı yazılı açıklamada, Yorgancıoğlu’nun kendisinin de bir gazeteye verdiği demeçte “gerek Cumhuriyetçi Türk Partisi gerekse Demokrat Parti Ulusal Güçler’den bazı milletvekillerinin hükümeti istemediklerini” itiraf ettiğini savunarak, “sadece milletvekilleri  değil vatandaşlarımızın çok büyük bölümü mevcut hükümeti istemiyor. Zarardan başka bir şey yapmayan, ülkeye verecek bir şeyi olmadığı kesinleşen Yorgancıoğlu gerçeği kabullenmeli, gereğini yapmalıdır ” dedi.

UBP Genel Başkanı Özgürgün,  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı olduğunu unutan Yorgancıoğlu’nun Kıbrıs konusundaki görüşme sürecini değerlendirirken  Rum lideri Anastasiades’le Cumhurbaşkanı Eroğlu’nu aynı kefeye koymaya çalıştığını, bunun da Kıbrıs Türkü’ne zarar verici büyük bir hata olduğunu öne sürdü. Hüseyin Özgürgün açıklamasında şunları iddia etti:

“Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’nun son açıklamaları  tam bir beceriksizlik, iş bilmezlik, ve iki yüzlülük itirafı niteliğindedir.

İktidarda oldukları tüm dönemlerde ülkeyi batma noktasına getirdiklerini unutarak muhalefetteyken  Ulusal Birlik Partisi icraatları  ve ekonomik programlar aleyhine söylemediğini bırakmayan Cumhuriyetçi Türk Partili diğer politikacılar gibi Özkan Yorgancıoğlu da iki yüzlülük yapıyor, muhalefetteyken bize yaptığı saldırıları ,Başbakanlığın şikayet etme makamı olmadığını unutarak iş yerine mazaret üretiyor, adeta ağılıyor.

Biz popülizm yaparak onlar gibi çalışanları, emekçileri, iş insanlarını kışkırtmayacağız ama şu bilinmelidir ki yapılması gereken pek çok şey yapılmadığı için ülke ilerleyemiyor ciddi sıkıntılar yaşıyor. Devlet çalışanları, özel sektördekiler, üreticiler, çiftçiler, reel sektör hükümetten memnun değildir.”

“KERHEN DESTEK ALMAKTA…”

Başbakan Yorgancıoğlu’nun basiretsiz yönetimi dolayısı ile hükümetin, CTP ve DPUG’den bile kerhen destek almakta olduğunu ileri süren Özgürgün, bu nedenlerle, kendilerinin, “Yorgancıoğlu  hükümeti tamamen çökmüştür ve ne kadar erken görevden giderse o kadar ülkenin yararınadır” dediklerini ifade etti.

“HAKSIZ YERE CUMHURBAŞKANI’NA SALDIRIYOR”

Özgürgün, Cumhurbaşkanı ağzını açıp hükümete bir şey söylese kıyameti koparacağından emin oldukları Özkan Yorgancıoğlu’nun ikide birde haksız yere Cumhurbaşkanı’na saldırdığını savundu ve bunun “devlet için bir zaafiyet” olduğunu iddia etti.

“Yorgancıoğlu, Cumhurbaşkanı’na saldırarak CTP içindeki koltuğunu koruyabileceğini sanıyorsa aldanıyor” diyen Özgürgün, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun polis komutanlığı konusundaki tutumunun doğru ve yasalara uygun olduğunu dile getirdi ve polis genel müdürlüğü atamasına siyaset bulaştırmak niyetinde olanın Cumhurbaşkanı olmadığını, polis üst yönetiminde yıllar içinde oluşan hiyerarşiyi bozmaya kalkışan CTP olduğunu savundu.

UBP Genel Başkanı Özgürgün, Yorgancıoğlu hükümetinin, Kıbrıs konusu gibi yaşamsal bir konuda da zarar verici  ve  uyumsuz olduğunu öne sürerek, şunları iddia etti:

“Hükümet ortakları Kıbrıs konusundaki gidişatla ilgili de farklı görüşler ortaya koymaktadır. Özkan Yorgancıoğlu’nun  Kıbrıs konusuna değinirken Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı olduğunu unutarak  Rum lideri Anastasiades’le Cumhurbaşkanı Eroğlu’nu aynı kefeye koymaya çalışması ise büyük bir hatadır ve umarız hükümetin DPUG kanadı sırf koltukta oturmayı sürdürme uğruna buna seyirci kalmaz.” 

“Rum lider Anastasiades’in zamana oynadığı, yakınlaşmaları reddederek sıfırdan konuları ele almak istediği, Türk tarafına görüşmelerdeki konu başlıkları olan yönetim ve güç paylaşımı, toprak, mülkiyet, Avrupa Birliği, vatandaşlık, güvenlik ve garantilerde Annan Planı’ndan çok çok geride öneriler sunduğu bilindiği halde KKTC Başbakanı olacak bir kişinin Rum lider Anastasiades’le KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu’nu aynı kefeye koymaya kalkışması yanlıştır ve Kıbrıs Türk Halkı’nın yararına bir tutum olamaz” diyen Özgürgün, Ulusal Birlik Partisi’nin önümüzdeki günlerde Yorgancıoğlu hükümetinin ipliğini pazara çıkarmaya devam edeceğini, meydanı asla boş bırakmayacağını, halkla birlikte refah ve güven içinde bir ülke için mücadelesini yükselteceğini kaydetti.

(HA)

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2014, 13:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner468