Son karar verildi

TÜRKSAT’ı işgal eden darbecilerin 3'er kez "ağırlaştırılmış müebbet" ile bin 463 yıl 6'şar ay hapis cezası onandı

Son karar verildi
banner432

 FETÖ'nün darbe girişimi sırasında, TÜRKSAT'ı işgal ederek iki kurum çalışanını şehit eden 8 darbeci asker hakkında yerel mahkemenin verdiği 3'er kez "ağırlaştırılmış müebbet" ile bin 463 yıl 6'şar ay hapis cezası, Ankara Bölge Adliye Mahkemesince onandı. Yayınları kesmek için darbecilerle birlikte hareket eden televizyon yayını ve bilişim uzmanı 5 sivil için verilen birer kez "ağırlaştırılmış müebbet" hapis cezası da yerinde görüldü.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında TÜRKSAT’ı işgal ederek iki çalışanını şehit eden darbeciler hakkında yerel mahkemenin verdiği mahkûmiyet kararı, Ankara Bölge Adliye Mahkemesince onandı.
Darbecilerin, televizyon yayınlarını kesmek için TÜRKSAT’ı işgal etmelerine ilişkin Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesince 13 sanığa “ağırlaştırılmış müebbet”, ayrıca bu sanıklardan 8’ine iki kurum çalışanını şehit ettikleri için de ikişer kez “ağırlaştırılmış müebbet” hapis cezasının verildiği dosyanın istinaf başvurusu, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 21. Ceza Dairesince karara bağlandı.
Kararda, ilk dereceli mahkemenin verdiği hükmün, usul ve esas yönünden hukuka aykırılığının bulunmadığı vurgulandı. Yargılama aşamasında eksiklik olmadığına ve ispat bakımından değerlendirmenin yerindeliğine işaret edilen kararda, delillerin ise hukuken geçerli ve elverişli olduğu anlatıldı. Kararda, mahkûmiyet alanlara yönelik ceza artırımına gidilerek takdir indirimi yapılmamasının da yasal ve yeterli gerekçeye dayandığı ifade edildi.
Bu nedenle sanık ve avukatlarının istinaf başvurularının esastan reddinin kararlaştırıldığı kaydedilen kararda, Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesinin mahkumiyet kararlarının yerinde olduğunun altı çizildi. Ceza Dairesi, gerekçeli kararla birlikte sanıkların tutukluluk halinin devamına hükmetti.

Davanın geçmişi 
FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasında televizyon yayınlarını kesmek için 5’i sivil 17 kişi, TÜRKSAT’ın Gölbaşı Yerleşkesi’ni işgal etti. Darbeciler, burada kendilerine karşı direnen kurum çalışanları Ahmet Özsoy ve Ali Karslı’yı şehit etti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının hazırladığı iddianamenin kabul edilmesinin ardından ilk duruşması 4 Nisan 2017’de görülen dava, 23 Ekim 2017’de karara bağlandı. 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER