banner564
banner556

Cenevre'de ikinci tur

BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi İbrahimi, Suriyeli muhaliflerle bir araya geldi

banner611
Cenevre'de ikinci tur
banner598
banner616

Suriye'deki iç savaşın sona erdirilmesini amaçlayan görüşmelerin ikinci turu İsviçre'nin Cenevre kentinde başladı.

Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi'nde yapılan görüşmelerin ilk gününde BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar el-İbrahimi, muhaliflerin oluşturduğu heyetle bir araya geldi. İbrahimi'nin ilerleyen saatlerde Beşşar Esed rejimini temsil eden heyetle görüşmesi bekleniyor.

Geçen ay yapılan görüşmelerin ilk turunda somut bir ilerleme sağlanamamış, ancak Özel Temsilci İbrahimi görüşmelerde “ortak bir zemine” ulaşıldığını bildirmişti.

İlk tur görüşmelerde taraflar, Suriye'de üç yıl önce olayların başlamasından bu yana ilk kez aynı odada bir araya gelmiş ancak birbirleriyle doğrudan değil, İbrahimi aracılığıyla iletişim kurmuşlardı.

Cenevre görüşmelerinin birinci turunda ilk olarak insani yardımların özellikle kuşatma altındaki Humus'a ulaştırılması konuşulmuştu. Geçen hafta Humus’ta üç günlük bir ateşkes sağlanarak 600 civarında sivilin tahliyesi sağlandı. 

İkinci tur görüşmelerde de ilk etapta Suriye'deki bazı bölgelere insani yardımın ulaştırılması için kısmi ateşkes ilan edilmesi konusunun ele alınması bekleniyor.

Suriye’de 2011’de başlayan çatışmalarda bugüne kadar yaklaşık 150 bin kişi hayatını kaybederken, 9,5 milyon kişi de evlerini terk etmek zorunda kaldı. 

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2014, 02:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner608

banner581

banner474