banner564
banner622

‘Büyük adım’

İzmir'de Hava Ulaştırma Fakültesi açıldı

‘Büyük adım’
banner598

   Türk Hava Kurumu (THK) Genel Başkanı Osman Yıldırım, "Kendi uçaklarımızı kendimiz yapmayı, bakımını üstlenmeyi ve personelimizi yetiştirmeyi hayal ettik. Türk Hava Kurumu Üniversitesi bu hayali gerçekleştirmek için büyük bir adım attı" dedi.

  Yıldırım, Selçuk'ta THK Üniversitesi Hava Ulaştırma Fakültesinin açılışında yaptığı konuşmada, fakültenin 2014-2015 akademik döneminden itibaren öğretime başlayacağını söyledi.

Havacılık eğitiminin önemini anlatan Yıldırım, THK'nın 89. yılını kutladığını, bu yılda açacakları yeni meslek yüksekokulları ve fakültelerle havacılık ve eğitim alanlarına ciddi destek vereceklerini kaydetti.

    Yıldırım, "Kendi uçaklarımızı kendimiz yapmayı, bakımını üstlenmeyi ve personelimizi yetiştirmeyi hayal ettik. Türk Hava Kurumu Üniversitesi bu hayali gerçekleştirmek için büyük bir adım attı. Bu fakülte Ege'de kurulacak üniversitenin habercisi. Üniversitenin ismini Egeliler koyacak" diye konuştu.

 

Sektör altın çağını yaşıyor

 

İzmir Valisi Mustafa Toprak da ülkelerin gücünün beşeri ve sosyal sermayesiyle ölçüldüğünü kaydederek, yüksek teknolojinin ülkeler için üstünlük aracı olduğunu, eğitimde, araştırma-geliştirmede başarı sağlamış ülkelerin dünya ekonomisini kontrol ettiklerinin görüldüğünü ifade etti. 

Son yıllarda yapılan yatırımlar ve sağlanan desteklerle Türk havacılık sektörünün altın çağını yaşadığını söyleyen Toprak, "Bunun bilimsel faaliyetlerle taçlandırılması gerekir. Sektör ülke genelinde lüks olmaktan çıkmış, yaygın kullanılır hale gelmiştir" dedi.

 

2023 hedefleri İzmir'le mümkün

 

  AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, "Türkiye'nin 2023 hedeflerini yakalaması ancak ve ancak İzmir'le mümkündür" dedi.

   11 yıllık bakanlık görevinde en çok havacılık alanında iş yaptığını kaydeden Yıldırım, "hava yolunu halkın yolu" yaptıklarını ifade etti. İç hatlarda 8.7 milyondan aldıkları yolcu sayısını 76 milyona çıkardıklarını anlatan Yıldırım, "Havacılık o kadar büyüdü ki bu büyüme ekonomimize büyük bir katkı sağladı. İnsanlar uçakla seyahat etmenin konforunun hızını yakaladı. 16 milyondan fazla vatandaşımız ilk defa uçağa bindi. Bizim nesil 20'li, 30'lu yıllardan sonra binebilirdi, şimdi bebekler bile uçakla seyahat edebilir hale geldi" diye konuştu.

   Yıldırım, THK Üniversitesi'nin Ulu Önder Atatürk'ün "İstikbal göklerdedir" ülküsünü gerçek anlamda yerine getirecek önemli bir adım olduğunu sözlerine ekledi.

 

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2014, 02:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner473