Gergin cenaze

Polis şiddeti ve ırkçılık karşıtı eylemlere destek veren New York Belediye Başkanı Blasio, polisler tarafından protesto edildi

Gergin cenaze
banner432
ABD'de siyahileri öldüren beyaz polislerin yargılanmamasına yönelik ülke genelinde yoğun protesto gösterilerinin düzenlediği bir dönemde, akli dengesi bozuk sabıkalı biri tarafından öldürülen New York Polis Teşkilatı'nın (NYPD) 2 polisinden Çin asıllı Wenjian Liu'nun (32) cenazesi, Brookyln'de düzenlenen törenle toprağa verildi.
Liu'nun cenaze törenine, ABD'nin değişik eyaletlerinden yaklaşık 20 bin polis ve kamu görevlisi ile New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Başkanı James Comey, Demokrat Parti'den New York Kongre Üyesi Charles B. Rangel ve Cumhuriyetçi Parti New York Kongre Üyesi Peter King katıldı.

"Bugün bütün şehrimizin kalbi kırık"
Belediye Başkanı Blasio, törende yaptığı konuşmada, ''Bugün bütün şehrimizin kalbi kırık'' dedi. Lui'nin, Amerikan rüyasını gerçekleştirmek amacıyla 12 yaşında ABD'ye geldiğini belirten Blasio, 32 yaşındaki polisin iyilik için savaşırken yaşamını kaybettiğini ifade etti.
Törende, cenazeyi selamlamak amacıyla yol boyunca dizilen 20 bine yakın polisten NYPD mensubu bazı polislerin, Ramos'un cenaze töreninde yaptıkları gibi New York Belediye Başkanı Bill de Blasio geçerken sırtını döndüğü görüldü. Yönetimi altındaki polislerin, Belediye Başkanı Blasio'ya siyasi tepki göstermesinden rahatsız olan New York Emniyet Müdürü William Bratton, törenden bir gün önce polislere verdiği emirde, Liu'nin cenazesinde hiçbir siyasi yorumda bulunmamaları uyarısında bulunarak, ''Bir kahramanın cenazesinde matem olur, şikayet değil'' ifadesini kullanmıştı.
Lui'nin eşi Pei Xia Chen de törende, ''ruh ikizi''ni ve ''harika bir koca''yı kaybettiğini ifade etti. Lui'nin Çin'den gelen babası Wei Tang Liu ise Wenjian Lui'nin tek çocuğu olduğunu belirterek, 7 yıllık polislik görevinde, her vardiya değişiminde kendisini telefonla arayarak emniyette olduğunu bildirdiğini söyledi. Baba Lui, oğlu için ''Çok iyi bir evlatsın, seninle gurur duyuyoruz ve seni sonsuza dek seviyoruz'' dedi. Cenaze töreninde konuşan FBI Başkanı Comey de ''bir barış sağlayıcısını onurlandırmak'' için cenazeye katıldığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2015, 09:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner455

banner460