banner564
banner556

“Kalbim kanıyor”

Ramallah’ı ziyaret eden BM Genel Sekreteri Ban’dan çarpıcı açıklamalar geldi:

“Kalbim kanıyor”
Ramallah'ı ziyaret eden ve ateşkes çağrısında bulunan BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un, Filistin Başbakanı Rami el-Hamdallah'la ortak basın toplantısı düzenledi. Ban, acilen Gazze'de ateşkes sağlanması ve İsrail'e füze atılmaması çağrısında bulundu. BM Genel Sekreteri, Ramallah'ta Katar'da Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la yoğun görüşmeler yürüttüklerini ifade eden Ban, "İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Katar yetkilileriyle de görüşeceğiz. Şiddet döneminin sona ermesinin ve Filistin halkının da diğer halklar gibi yaşamasının vakti geldi. Ateşkes yapılması sonrasında sorunun kökenine inilmesi gerekiyor. Filistin halkı siyasi ve ekonomik istikrar içinde yaşamalı, ulaşım ve seyahatlara izin verilmeli" diye konuştu. Ban, "Gazze'de öldürülen çocukları görmek kalbimi kanatıyor. Durum tahmin edilenden daha kötü. Ramallah'tan BM Güvenlik Konseyi'ne durumu bildirdim. Filistin'in BM Daimi Temsilcisi Riyad Mansur da tanık olduğu etkili bir olayı anlattı. Ölenlerin isimlerini tek tek okudu. Öldürülen masumlar için hüzün duydum" ifadesini kullandı.
Yerleşimcilerin şiddeti 
Milli mutabakat hükümetindeki bakanları sorumluluk almaya çağıran Ban, "Az önce Gazze'deki bakanları dinledim. Buradaki durum zor. Bu şartlarda hükümet çalışmalarını sürdüren Başbakan Hamdallah'ı tebrik ediyorum" diye konuştu. Yerleşim birimi inşasına değinen Ban, "Yerleşimcilerin şiddeti, endişe kaynağımızdır. Yerleşim birimi inşası, siyasi çözüm gerçekleştirmemizi zorlaştırıyor. Yerleşim birimleri, uluslararası kanunlara aykırıdır" dedi.
Hamdallah konuştu 
Öte yandan Filistin Başbakanı Hamdallah, "İşgalci İsrail hükümeti, Gazze'ye düşmanca saldırılarına devam ediyor. Halkımızın özgürce ve onurlu bir şekilde yaşamaya, kendi geleceğini inşa etmeye hakkı var. Ancak işgalci İsrail, bize karşı tehditlerine devam ediyor" yorumunda bulundu. İsrail'in Filistinlileri öldürdüğünü, gözaltına aldığını, tutukladığını, Filistin topraklarında askeri kontrol noktaları kurduğunu dile getiren Hamdallah, Filistin halkının himaye edilmesini talep etti. Hamdallah, İsrail'in savaş suçlarını soruşturmak üzere uluslararası bir kurul oluşturulmasını, suçlularının uluslararası adalete sevk edilmesini istedi. Görevini yerine getirme konusunda uluslararası çevrelerce Filistin hükümetine destek olunmasını talep eden Hamdallah, Gazze'de İsrail'in saldırılarında zarar görenlere yardım edilmesi çağrısında bulundu. Öte yandan, Hamas'ın Resmi Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, Hamas'ın teklifi üzerine Gazze Şeridi'ni ziyaret etmeyi kabul eden BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un bu isteğinin, İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu tarafından reddedildiğini bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2014, 08:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner468