banner564

Kanunlaşacak

Porto Riko’da çocuğu obez olan ailelere para cezası

Kanunlaşacak
banner598
   Porto Riko, obezitenin önüne geçmek için yeni kanunlar yapma hazırlığında. Söz konusu kanun teklifinin yürürlüğe girmesi halinde çocukları obez olan ailelere para cezası verilebilecek.
   Porto Riko, obez çocukların ailelerine para cezası verilmesini sağlayacak yasa teklifini tartışıyor. Söz konusu teklifin yasalaşması durumunda çocukları aşırı kilolu olan ailelere 2 bin TL’ye kadar para cazası verilebilecek.

Aşırı kilolu aileler mercek altın alınacak
   Ülkedeki genç nüfus arasında gözle görülür bir artış gösteren obezite ile mücadele amacıyla ortaya çıkan proje kapsamında aşırı kilolu çocukların aileleri ile görüşülecek ve çocukların sağlıksız beslenip beslenmediği araştırılacak.

Uygun bir diyetle zayıflamazlarsa…
Yetkililerin ailelere bir diyet programı belirlemesine de izin veren kanun teklifine göre, aile 6 ay içinde bu programı başarılı bir biçimde uygulayamaz ise para cezasına çarptırılacak.
Her 100 çocuktan 28’inin obez kategorisine girdiği ülkede, söz konusu teklif şimdiden sert dille eleştiriliyor. Obezitenin genetik nedenlerden de kaynaklandığının altını çizen bazı uzmanlar, bu planın kanunlaşması durumunda yüzlerce ailenin ve çocuğun haksız yere zorlanacağını iddia ediyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2015, 09:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner474