banner564
banner556

Kızıl Meydan’da gövde gösterisi

Rusya; Sovyetler Birliği’nin, İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi Almanya’sına karşı kazandığı zaferin 70’inci yılını kutladı

Kızıl Meydan’da gövde gösterisi
Rusya, Sovyetler Birliği’nin İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi Almanya’sına karşı kazandığı zaferin 70’inci yılı kutlamalarında Kızıl Meydan’da gövde gösterisi yaptı. 
Rusya Savunma Bakanlığı verilerine göre 200’den fazla tank ve füzelerden oluşan ağır silahlar, 140 savaş uçağı, helikopter ve 16 bin 500 askerin katıldığı törenler tarihin en büyüğü olarak kaydedildi. Törenler vesilesi ile 1 saat süre ile Moskova hava sahası sivil uçuşlara kapatıldı.
Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun denetim yaptığı askeri geçit töreninde konuşma yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Büyük Vatan Savaşı’nda kazanılan zaferin 70’inci yılı vesilesi ile gazileri kutladı ve Hitler’in maceraperestliğinin dünya için çok kötü bir ders olduğunu söyledi.
Tarihin 70 yıl aradan sonra bir kez daha ırksal ayrımcılık ve seçkinlik düşüncesine karşı aklı selim içinde davranmaya davet ettiğini ifade eden Putin, “Nazilere karşı kazanılan zaferin büyüklüğünü bir kez daha anlıyoruz. Bu karanlık gücü babalarımız, dedelerimiz yok ettiği için gurur duyuyoruz…” dedi.

30 lider Kızıl Meydan’da
Ukrayna krizi nedeni ile Batılı ülkelerle tansiyonun yüksek olduğu bir dönemde gerçekleşen kutlamalara 30’dan fazla ülke lideri katıldı. Çin, Güney Afrika, Venezüella, Vietnam, Zimbabwe, Küba, Makedonya, Güney Osetya, Filistin, Slovakya, Bosna Hersek, Abhazya, Moğolistan, Kıbrıs Rum Kesimi, Sırbistan, Çek Cumhuriyeti, Azerbaycan, Ermenistan, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Türkmenistan törenlerde en üst seviyede temsil edildi. Almanya ve İtalya Dışişleri Bakanları seviyesinde katılım sağlarken, Almanya Şansölyesi Angela Merkel’in yarın Moskova’ya gelmesi bekleniyor. İngiltere ise Winston Churchill’n torunu tarafından temsil edildi.
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve UNESCO Genel Sekreteri İrina Bokova da Kızıl Meydan’da yapılan kutlamalara katıldı.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 1915 olaylarının 100’üncü yıl dönümü nedeni ile Erivan’a gitmesi ve Duma’nın “soykırım” açıklaması nedeni ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılmadığı törenlerde Türkiye’yi Moskova Büyükelçisi Ümit Yardım temsil etti.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2015, 09:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473