banner564
banner556

Katılımcılar bilgilendirildi

Çölyak hastalığına dikkat çekmek için Lefkoşa’da yürüyüş düzenlendi

banner587
Katılımcılar bilgilendirildi
“Çölyak Farkındalığı” adıyla Lefkoşa İplik Pazarı Meydanı’ndan Lefke Hanı’na yürüyüş gerçekleştirdi.
Çölyakla Yaşam Derneği’nin gerçekleştirdiği etkinliğe katılan Sağlık Bakanı Gülle, “Çölyak,‘farkında olursanız, bilinçli olursanız hasta olamayacağınız yani uzak durabileceğiniz bir hastalıktır ama eğer bilinçli olunmazsa, tanı konulmazsa, farkındalık yaratılmazsa çocuklarımızın, gençlerimizin gelişmesinin engellenebileceği ve topluma ve aileye çok büyük sorunlar getirebilen bir hastalıktır” dedi
Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, bir sindirim sistemi hastalığı olan çölyak konusunda farkındalığı artırmayı amaçlayan yürüyüş, Azbom Bakery ana sponsorluğunda düzenlendi.
Sağlık Bakanlığı’na bağlı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Emine Güllüelli dernek yetkililerini çalışmaları nedeniyle kutlayarak başladığı konuşmasında, çölyak ile ilgili bilgi verdi.
Çölyakla Yaşam Derneği Başkanı Sema Yorgozlu ise etkinlikte yaptığı konuşmada, Dünya Çölyak Günü nedeniyle ülkede ilk kez böyle bir etkinlik düzenlemenin mutluluğu ve gururunu yaşadıklarını ifade etti. 
Etkinlikte Kıbrıs Türk Pediatri Kurumu ve Kıbrıs Türk Diyetisyenler Birliği desteği ile kurulan danışma masasında ise katılımcılara çölyak hastalığı ve glutensiz beslenme konusunda bilgiler verildi.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2015, 09:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473