Londra’da facia

24 katlı binada çıkan yangında 12 kişi hayatını kaybetti, 26 kişi de yaralandı

Londra’da facia
İngiltere'nin başkenti Londra'da 24 katlı binada çıkan yangında 12 kişi hayatını kaybetti. Yangında yaralanan 74 kişi 6 hastanede tedavi altında. Binada Türklerin de ikamet ettiği iddia edildi. Binada yangın devam ediyor ancak çökme riski bulunmuyor. İngiltere'nin başkenti Londra’nın Kuzey Kensington semtinde "Grenfell Tower" isimli 24 katlı binada yangın çıktı. Gece yarısından bu yana söndürülmeye çalışılan yangında 12 kişi öldü ve yaralılar var. Yangında 12 kişinin yaşamını yitirdiği bilgisi Londra polisi tarafından açıklandı. Polis ölü sayısının artabileceğini de belirtti. 
Bina da Türklerin de olduğu belirtiliyor. Mühendisler binada inceleme yaptı, 24 katlı binanın çökme riski bulunmuyor. Londra'da yanan 24 katlı binanın yakınında oturan Deniz Candaş NTV canlı yayınında yangını anlattı. 
Londra polisi, başkent Londra’nın Kuzey Kensington semtindeki binada yerel saatle 01.00'de (TSİ 03.00) çıkan yangında, 6 kişinin hayatını kaybettiğini, ölü sayısının artmasının beklendiğini duyurdu.
Yangında yaralanan ve dumandan etkilenen 20'si kritik 74 kişinin, başkent genelindeki 6 hastanede tedavi gördüğü belirtildi. Polis, yetkililerin ölü sayısına ilişkin bilginin ve hayatını kaybedenlerin kimliklerinin tespitinin vakit alabileceğine dikkati çekti. Güvenlik yetkilileri ayrıca binada ikamet eden ve yangından kaçanlar ile bölgedeki konutlardan tahliye edilenlerin Walmer Caddesi'ndeki Ragbi kulübünde kurulan geçici yardım merkezine giderek yetkililere güvende olduklarını bildirmesini istedi.
Yangın, 40 itfaiye aracı ile 200’den fazla itfaiye erinin müdahalesi sonucunda kontrol altına alındı ancak 10,5 saat süren çalışmalara rağmen hala tam olarak söndürülemedi.
Londra İtfaiyesi, binanın bu aşamada çökmeye karşı güvenli olduğunu bildirerek, itfaiye ve kurtarma ekiplerinin içeride kalanları sistematik şekilde aramayı sürdürdüğünü aktardı. Yangının çıktığı binanın çevresi, binanın çökme ihtimali çerçevesinde kordon altına alınırken civardaki bazı konutlarda kalanlarda da evlerinden tahliye edildi. A40 karayolu da çift yönlü trafiğe kapatıldı.
Yapı mühendisleri, binanın çökme ihtimalini değerlendirirken yangının çıkış sebebinin ileriki günlerde kesinleşmesi bekleniyor. İngiltere Başbakanı Theresa May, Londra'daki yangında trajik bir şekilde yaşamını yitirenler nedeniyle derin üzüntü duyduğunu söyledi.
Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2017, 12:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER