‘Meşru değil’

banner453

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, ABD'nin Kudüs ve Golan Tepeleri kararlarını kınadı

‘Meşru değil’
banner432

 Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, "ABD'nin Golan ve Kudüs konusunda aldığı kararları kınıyoruz. Bu, meşru değildir" dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin Kudüs ve Golan Tepeleri kararlarını kınadı.
Lavrov, resmi ziyaret için geldiği başkent Amman'da Ürdünlü mevkidaşı Eymen Safedi ile bir araya geldikten sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, "Orta Doğu'da siyasi çözüm meselesini görüştük. Filistin topraklarında yaşananlardan dolayı endişeliyiz. Uluslararası toplumun bu konuda uluslararası kararlara riayet etmesi gerekiyor" dedi.
Rusya'nın tutumunun açık olduğunu ve iki devletli çözüm temelinde Filistin meselesinin çözüme kavuşturulması için çağrıda bulunduklarını, diğer çabaların ise iyi bir sonucu götürmeyeceğini kaydeden Lavrov, "ABD'nin Golan ve Kudüs konusunda aldığı kararları kınıyoruz. Bu meşru değildir" diye konuştu.
Lavrov, ABD'nin henüz açıklanmayan "Yüzyılın Anlaşması" projesine ilişkin de "Bu konuda herhangi bir malumatımız yok. Ancak veriler, çok endişe verici" değerlendirmesinde bulundu.
Ürdünlü mevkidaşıyla çifte standart olmaksızın terörü bitirmek için sarf edilen çabaların artırılması konusunu ele aldıklarını aktaran Lavrov, uluslararası kararlar temelinde Suriye'de siyasi çözümü meselesini görüştüklerini, Birleşmiş Milletler'den (BM) Cenevre'de diyalog için yeniden adımlar atmasını ümit ettiklerini dile getirdi.
Suriye'nin Arap dünyasına ve Suriyeli mültecilerin de evlerine geri dönüşü için çabaların yoğunlaştırılmasını konuştuklarını kaydeden Lavrov, Ürdün sınırındaki Rukban Kampı'ndan "kurtulmak" gerektiğini, kampta yaşayanların çoğunun da evlerine dönmek istediği yönünde raporlar bulunduğunu ifade etti. 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER