Olaylı anma töreni

Fissas'ın ölüm yıl dönümünde Atina ve diğer kentlerde düzenlenen gösterilerde bir polis yaralandı, 50 kişi gözaltına alındı

Olaylı anma töreni
Yunanistan’ın başkenti Atina’da, aşırı sağcı Altın Şafak’ın (Hrisi Avgi) bir üyesi tarafından sokak ortasında bıçaklanarak öldürülen solcu şarkıcı Pavlos Fissas’ın ölümünün birinci yıl dönümünde başta Atina olmak üzere ülkenin birçok yerinde anma törenleri düzenlendi.
Yunan siyasi partileri Fissas’ın ölüm yıl dönümü nedeniyle yaptıkları açıklamalarında, Yunan halkına "Neonazi oluşumlara" karşı mücadele vermeleri çağrısında bulundu.
Atina’da, Keraçini semtinde Fissas’ın yaşamını yitirdiği yerde dikilen bir anıtın açılışının ardından Fissas’ın ailesi ve yakınlarının yanı sıra yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı yürüyüş düzenlendi. Fissas’ın söylediği şarkıları eşliğinde gerçekleştirilen yürüyüşte göstericiler “Pavlos Fissas ölmedi”, “Faşizmi ve onun doğurduklarını önlemek için buradayız” sloganı attı.
Yürüyüş sırasında göstericiler arasında bulunan yüzleri maskeli grupların çevredeki dükkanlara saldırarak polise molotofkokteyli atmaları üzerine göstericilerle polis arasında arbede çıktı. Polisin göz yaşartıcı gaz kullandığı olaylarda 50 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.
Patra kentinde de solcu grupların düzenlediği faşizm karşıtı gösterilerde bazı göstericilerin molotofkokteylle polise saldırması üzerine gerginlik yaşandı.
Midilli Adası’nda ise gösterilere katılan üniversite öğrencilerinin Altın Şafak bürolarının bulunduğu binaya germek istemesi üzerine göstericilerle polis arasında arbede çıktığı bildirildi. Midilli’de polisin yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilen gösterilerde yaralanan bir polisin tedavi altına alındığı belirtildi.
Irkçılık karşıtı şarkılarıyla ünlü Pavlos Fissas Atina'nın Keratsini semtinde geçen yıl 18 Eylül'de bir Altın Şafak üyesi tarafından sokak ortasında kalbinden bıçaklanarak öldürülmüştü. Fissas’ın öldürülmesinin ardından organize suç örgütü kurma ve yönetme gerekçesiyle Altın Şafak ve yöneticilerine yönelik ülke çapında operasyonlar düzenlenmişti. Operasyonlar çerçevesinde yasadışı faaliyetlerde bulunduğu gerekçesiyle Altın Şafak Partisi'nin lideri Nikos Mihaloliakos ve bazı milletvekilleri tutuklanmıştı. Parlamentoda 18 milletvekili bulunan partinin 5 milletvekili halen hapiste bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2014, 08:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER