banner493

Şok karar

Yukos davası nedeniyle Fransa ve Belçika, ülkelerindeki Rusya’nın mal varlıklarına el koydu

Şok karar
banner432
Uluslararası Lahey Tahkim Mahkemesi’nin petrol devi Yukos’un usulsüz kamulaştırıldığı gerekçesi ile Rusya’ya verilen 50 milyar dolarlık cezanın tahsil edilebilmesi için Avrupa ülkeleri harekete geçti. Belçika ve Fransa, diplomatik misyonlar hariç ülkede bulunan Rusya devletine ait mal varlıklarına el koyma kararı aldı. 
banner499
Fransız mahkemesinde alınan karar çerçevesinde Yukos petrol şirketinin açtığı tazminat davası ile bağlantılı olarak Rus VTB Bankası’nın Fransa’daki iştiraklerine ve diplomatik temsilciliklere ait hesaplara el konuldu. Belçika da aldığı kararla Rusya devletine ait mal varlıklarına el koyduğunu açıkladı. 47 kuruluşa yazı gönderen Belçika mahkemesi 15 gün içinde Rus varlıkları ile ilgili bilgilendirme yapmalarını istedi.
Rusya Ekonomi Bakanı Aleksey Ulyukayev ise yaptığı açıklamada, Fransa ve Belçika’da el konulan varlıkların ciddi boyutlarda olmadığını belirtti. Yaşanan gelişmelerin tatsız olduğunu ifade eden Ulykayev, “El koymaların farklı ülkelere yayılmasını bekleyebiliriz. Riskleri göz önünde bulundurmamız gerekiyor. ABD ve AB ülkelerinde Rus varlıklarına el konulma riski mevcut…” dedi.
Rusya Devlet Başkanı Yardımcısı Andrey Belousov ise Rus devletine ait varlıklara ihtiyati tedbir koyulmasının yasal olmadığını belirterek, karara mahkeme yoluyla itiraz edeceklerini açıkladı. Belousov, kararın kendileri için beklenmedik bir gelişme olmadığını da söyledi.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2015, 09:08
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner464

banner459

banner473

banner460