Yolsuzluk uyarısı

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, tekelleşmenin ortadan kaldırılmadığı müddetçe ekonomik problemler ve yolsuzlukların önlenemeyeceğini söyledi

Yolsuzluk uyarısı
banner432
İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Başken Tahran’da düzenlenen “Milli Ekonomi Konferansı”nda yaptığı konuşmada, ”Bazı konularda iç siyasetin baskısı sandığınızdan daha fazla. Tekelleşme olan yerde ülke ekonomisi kalkınamaz. Tekelleşmeye izin verilirse yöneticiler Selman veya Ebuzer dahi olsa orada mali yolsuzluklar ortaya çıkar” dedi.
Ekonominin tekelleşmeden kurtarılması ve rekabet ortamının oluşturulmasının önemine değinen Ruhani, “Ekonomik rant sona ermeli, tüm devlet kurumları ekonomik faaliyetlerini şeffaflaştırmalıdır. Halk, rakamlar, istatistikler, ekonomik planlar hakkında bilgiye ulaşabilmelidir” ifadesini kullandı.
“Şeffaflığın sağlanması ve rantın ortadan kaldırılması halinde her yere kök salan yolsuzlukla başa çıkabiliriz” diyen Ruhani, şöyle devam etti:
“Mevcut yolsuzluklarla ekonomimizin kalkınması mümkün değil. Enflasyonu düşürmeyi başardık. Enflasyonun düşürülmesi ile tüketim ürünlerinin ucuzlaması halka anlatmamız gereken iki ayrı konu. Medyadan, gerekli ve faydalı olan eleştirilerini sürdürmelerini ancak halkın güvenine zarar vermemelerini rica ediyorum. Milli konularda sürdürülebilir büyümeye dikkat etmeliyiz. Enflasyonun kontrol altına alınmasından sonra geçen yıla göre yaklaşık yüzde 4’lük bir büyüme gerçekleşti ki bu ümit vericidir. Allah’ın izniyle bu yılın sonunda enflasyon yüzde 20’nin altına çekilmiş olacak ve ekonomimiz iki yıldan bu yana ilk defa eksi büyümeden artı büyümeye geçecek.”
Hükümet olarak kapsamlı ve sürdürülebilir bir kalkınmayı hedeflediklerini dile getiren Ruhani, “Ülke ekonomisi kalkınmaya başladı ancak önemli olan bunun sürdürülmesi. Siyasi tecrübelerimiz dünyadan soyutlanarak devamlı bir büyüme sağlanamayacağını ve bunun da ilke ve ideallerimizden vazgeçeceğimiz anlamına gelmediğini gösterdi” dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2015, 09:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner455

banner460