banner556

Bir yıl geçerli

Bakanlık ve KTEV arasında okul kantinlerinin işletmesi ile ilgili protokol imzalandı

 Bir yıl geçerli
Milli Eğitim Bakanlığı ve Kıbrıs Türk Eğitim Vakfı arasında okul kantinlerinin işletilmesi ile ilgili protokol imzalandı.
Mili Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre protokole Milli Eğitim Bakanı Mustafa Arabacıoğlu ve KTEV Mütevelli Heyeti Başkanı Mustafa Özgü imza koydu.
Bakan Arabacıoğlu imza töreninde yaptığı konuşmada, okul kantinlerinin işletmesinin bu yıl da yapılan bu protokol ile yenilendiğini, toplamda 70 kantinin bu bağlamda protokol kapsamına girdiğini, vakfın okul kantinlerini üç değişik yöntemle çalıştıracağını belirtti.Arabacıoğlu sözleşme koşullarıyla ilgili bilgiler de verdi:
“İmzalanan protokol uyarınca vakıf kendi personeli ile çalıştırdığı kantinlerden elde ettiği brüt gelirin % 10’unu okullara verecek; kantinleri özel işletmecilere kiralayabilecek, kira bedelinin de % 80’ini okullara verecek.
Vakıf, Yap-İşlet-Devret usulüyle kantinleri kendi personeliyle çalıştırabilecek veya Bakanlık onayı ile özel işletmecilere kiralayabilecek. Vakıf, kendi personeli ile Yap-İşlet-Devret usulüyle kantinleri çalıştırması durumunda elde ettiği brüt gelirin % 10’unu okullara verecek. Vakfın, kantini özel işletmecilere Yap-İşlet-Devret usulüyle kiralaması durumunda ise kira bedelinin % 80’ini okullara verecek.”
İmzalan protokolün bir yıllık olduğunu ve eski protokollere göre iki farklı konu olduğunu da vurgulayan Arabacıoğlu, kiraların ödenmemesi ile ilgili bir sorun yaşanacak olursa o okulda ikinci bir kantin açma girişimi olabileceğini, sözleşme ile özele devredilen kantinlerin alan kişi tarafından çalıştırılabileceğini, yanında çalıştıracağı kişiler olması durumunda ise polisten iyi hal raporu ve sağlık raporu alınmasının şart olacağını kaydetti.

Özgü: Eğitime katkı
KTEV Başkanı Mustafa Özgü ise KTEV’in kuruluş sebebinin eğitime katkı olduğunu, 1995 yılından bu yana vakıf olarak kantinlerin işletmesinden elde edilen gelirler ile eğitime katkı koyduklarını söyledi.
İmzalanan protokol ile bu hizmetlerinin 1 yıl daha ileri taşınacağını ifade eden Özgü, elde edilen gelirler ile burs ve alt yapı gibi çalışmaların devam edeceğini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2014, 08:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner472