“Denetleme yapılmıyor”

Gardiyanoğlu, ahbap çavuş ilişkisiyle yönetildiğini iddia ettiği Özel Sağlık Hizmetleri Kurulu’ndan istifa etti

“Denetleme yapılmıyor”
Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği (KTSÇHB) Başkanı Remzi Gardiyanoğlu, Özel Sağlık Hizmetleri Kurulu’ndan istifa ettiğini açıkladı.
Gardiyanoğlu, kurulun bugüne kadar 1-2 olay dışında hiçbir karar alamadığını savunarak, “Siyasi irade tarafından ahbap çavuş ilişkisiyle yönetilmeye çalışılan kurul hiçbir sağlık kuruluşuna yasaların öngördüğü cezayı veremiyor. Herkesin birbirine gönül bağı, vefa veya koltuk borcu var” iddiasında bulundu.
İlgili yasanın yürürlüğe girmesiyle son 19 yılda bazı sağlık kuruluşlarının sadece bir, bazılarınınsa hiç denetlenmediğini savunan Remzi Gardiyanoğlu, “Sağlığı hukuk düzeni içinde yönetecek, yasalara saygılı anlayış göreve gelene kadar herhangi bir KTSÇHB üyesi bu kurulda görev almayacak” dedi.
Gardiyanoğlu, konuyla ilgili yazılı açıklama yaparak, KTSÇHB Yönetim Kurulu tarafından görevlendirildiği ve 3 yıla yakın görev aldığı Özel Sağlık Hizmetleri Kurulu’ndan istifa nedenlerini kamuoyuyla paylaştı.

“19 yılda bazı sağlık kuruluşları hiç denetlenmedi”
Özel Sağlık Kuruluşları Denetim İç Yasası’nın 1998’den beri yürürlükte olduğunu, yasa gereği tüm sağlık kuruluşlarının en az 6 ayda bir denetlenmesi gerektiğini kaydeden Remzi Gardiyanoğlu, “19 yılda bazı sağlık kuruluşları sadece bir, bazılarıysa hiç denetlenmedi” dedi.

“Son 2 yılda 6 kez toplandı”

Özel Sağlık Hizmetleri Kurulu’nun yasa gereği her ay toplanmak zorunda olduğunu kaydeden Remzi Gardiyanoğlu, kurulun KTSÇHB çağrısıyla 2016’da ve 2017’de 3’er kez, son 2 yılda toplamda 6 kez toplandığını söyledi.
 “Kamu hekimleri halen muayenehane kliniklerinde ve özel hastanelerinde kaçak ve hiçbir yasal mevzuatı yerine getirmeden sağlık hizmeti veriyor” iddiasında da bulunan Gardiyanoğlu, “Hem bunlardan hem de sağlık kuruluşlarının denetlenmemesinden doğabilecek olumsuzluktan siyasi irade sorumludur. Önemli olan KTSÇHB açıklamalarını yalanlamak değil, bizim açıklamalarımıza belgelerle cevap vermektir ” dedi.
Gardiyanoğlu, Özel Sağlık Hizmetleri Kurulu’nda görev alan ve kendileriyle benzer görüşleri savunan KTTB temsilcisi Dr. Sonuç Büyük’e, Özel Hastaneler Birliği Başkanı Dr. Hayat İzel’e ve Sağlık Bakanlığı Yataklı Tedavi Kurumları Başhekimi Dr. Nil Ergün’e teşekkür de etti.
Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2017, 11:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER