Sendikalar tepkili 

banner453

Yeni asgari ücret işçi ve emekçi kesim örgütlerini memnun etmedi

Sendikalar tepkili 
banner432

Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (DEV-İŞ), yeni belirlenen asgari ücret ile özel sektör çalışanlarının yoksulluğa ve açlığa mahkum edildiğini savundu. 

Dev-İş Genel Başkanı Hasan Felek yazılı açıklamasında, asgari ücretin ülkede tüm çalışanları ve özellikle özel sektör çalışanlarının tümünü çok yakından ilgilendiren önemli bir konu olduğuna işaret etti. 
2019 yılının Asgari Ücretinin 2018 yılında yaşanan ekonomik krizler neticesinde emekçilerin alım gücünün sıfırlanması nedeni ile bu yıl daha da önem kazandığını ifade eden Felek, “Asgari Ücret hem enflasyon hem döviz karşısında erimiş, özel sektör çalışanları yoksulluğa ve açlığa mahkum edilmiştir” dedi. 

KTAMS da yeteriz buldu
KTAMS, Asgari Ücret Komisyonu’nun belirlediği 2019 yılının yeni asgari ücretinin; döviz kurları ve hayat pahalılığında meydana gelen artışlar dikkate alındığında “çalışanların insanca bir yaşam sürdürebilmesi için kesinlikle kabul edilemez bir rakam olduğunu” savundu.
KTAMS Başkanı Güven Bengihan yazılı açıklamasında, asgari ücret belirlenirken çalışanın eline geçen ücret yanında kendisi ve ailesi için insanca bir yaşam hedefinin gözetilmesi gerektiğini belirterek, çalışanın eline geçecek olan 2 bin 740 TL’lik net asgari ücretin bu hedefi karşılamaktan çok uzak olduğunu kaydetti.
Bengihan, asgari ücretin ve en düşük Sosyal Sigorta emekli maaşının milletvekili maaşına gelen artıştan daha düşük olmasının, maaşlı kesimler arasındaki uçurumun giderek büyümekte olduğunu ve gelir adaletsizliğinin arttığını gösterdiğini kaydetti. 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER