Formül belli

Pile’de Türk ve Rum muhtarlarla görüşen Akıncı, bütün meselenin, iyi niyetle çözümü istemek olduğunu belirtti

Formül belli

 Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs’ta ulaşılabilecek, bulunabilecek çözümün belli olduğunu, bütün meselenin, iyi niyetle bu çözümü istemek ve kararlı davranmakta olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Beyarmudu ve Pile’yi ziyaret ederek, belediye başkanı, muhtar ve vatandaşlarla bir araya geldi. 
Cumhurbaşkanı Akıncı, Beyarmudu’nda, Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip tarafından karşılandı. Kahvede vatandaşlarla sohbet eden Cumhurbaşkanı Akıncı, vatandaşların, istekleri ve aktardıkları sorunlarını dinledi. 
Daha sonra Pile’ye geçen Cumhurbaşkanı Akıncı, Pile Türk Muhtarlığı’nda Pile Türk Muhtarı Veysal Güden ve azalarla görüştü, ardından da Pile Türk Kahvesi’nde vatandaşlarla bir araya Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Pile Türk Kahvesi’ndeki vatandaşlarla sohbetine Pile Rum Muhtarı Simo Mididis ve Rum azalar da katıldı.

Destek istediler 
Cumhurbaşkanı Akıncı’ya muhtar ve azalar, Pile’deki Kıbrıslı Türk nüfusun karşılaştığı sorunlar, halkın daha kaliteli hizmet alabilmesi için Pile Muhtarlığı’nın ihtiyaçları ile ilgili beklentilerini aktardı. Pile Türk Muhtarı Güden, Pile Türk Muhtarlığı’nın özel statüsü nedeniyle herhangi bir belediyeye bağlı olmadığını ve bir bütçesinin de bulunmadığını belirterek, destek beklentisini ifade etti. 

İlişkiler iyi olmalı 
Cumhurbaşkanı Akıncı, Pile Türk Kahvesinde yaptığı açıklamada, KKTC Cumhurbaşkanı olarak, öncelikle, Pile’deki Türk muhtarlığının sıkıntıları ile ilgilenmenin görevi olduğunu ifade ederek, Pile’nin kendine özgü, özel bir yer olduğunu; iki muhtarlık bulunduğunu, muhtarlıklar arasındaki ilişkinin her zaman iyi olmasını istediklerini kaydetti.
Pile’de Kıbrıslı Türklerle Rumların bir arada yaşadığını, ilişkilerinin her zaman iyi olmasını arzu ettiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs sorunuyla ilgili düşüncelerini de paylaştı.
Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs’ta ulaşılabilecek, bulunabilecek çözümün belli olduğunu, bütün meselenin, iyi niyetle bu çözümü istemek ve kararlı davranmakta olduğunu ifade etti. 

Muhtarlar umutlandı 
Pile Türk Kahvesi’ndeki sohbette söz alan Türk Muhtar Veysal Güden ile Rum Muhtar Simo Mididis, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Pile’yi ziyaretinin, kendilerine, “unutulmadıkları” duygusunu yaşattığını belirterek, teşekkür ettiler.
Pile’nin özel bir yer olduğunu, önceki ve şimdiki Türk muhtar ile çok iyi ilişki içinde olduklarını aktaran Mididis, “Sizi Pile’de ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Toplumlarımızın iyiliği için uğraşıyoruz. Halkımız için en iyisini yapmaya çalışıyoruz. İsteriz ki tüm Kıbrıs böyle olsun” dedi.
Pile Türk Muhtarı Veysal Güden de, “Sayın Cumhurbaşkanı’nın da dediği gibi Pile özel bir yerdir; Türklerle Rumların yaşadığı bir modeldir. Sesimize kulak verip bizi ziyaret eden Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz” diye konuştu. 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER