İlaçlama yapılıyor

Tarla kenarlarındaki gömeç, yabani pırasa, yabani ıspanak, ayrelli ve yumurta otunun toplanmaması istendi

İlaçlama yapılıyor

 Tarım Bakanlığı ülkede tahıl üretiminin, büyümeye yardımcı ürünlerle hastalık ve zararlılarla mücadele ürünleri kullanılmadan yapılamadığını bildirdi.

Tarım Dairesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, önceki gün yapılan Bakanlık açıklamasında, genel bir ilaçlama yapılacağının duyurulmadığı, ilgili duyurunun, halk sağlığını koruyucu bir önlem olarak yapıldığı kaydedilerek, konuyla ilgili duyurunun her yıl rutin bir şekilde yapılan açıklama olduğuna dikkat çekildi.
Üreticilerin kullanmak zorunda oldukları herbisit, fungusit ve insektisit gibi mücadele ürünlerinin, tahıl alanlarında yetişen doğal bitkilere de bulaştığı belirtilen açıklamada, bu ürünlerin etki sürelerinin, 7 ile 21 gün arasında olduğuna ve her üreticinin bu ürünleri tarlasındaki bitkinin genel durumuna göre farklı zamanlarda kullanabildiğine dikkat çekildi.
Mücadele sırasında kullanılan ürünlerin hem yasal hem de hastalık ve zararlı önleyici olduğu belirtilen açıklamada, yasal olmayan mücadele ürünlerinin ülkeye girişinin yasak olduğu hatırlatıldı.

Yeşil helikopterle ilaçlama 
Tarım Dairesi açıklamasında, üreticilerin, ilaçlama faaliyetlerini kendi araç ve ekipmanları ile yaptığı, yeşil helikopterle yapılan ilaçlamanın biyolojik olduğu ve sadece Çam Kese Böceği ile mücadelede kullanıldığı belirtildi.
Açıklamada şunlar kaydedildi:
“Kamuoyunda yanlış anlaşılmayı gidermek açsından yukarıdaki bilgileri paylaşır ve dünkü duyuruyu yeniden hatırlatırız: 
‘Tahıl alanlarında hastalık, zararlı ve yabancı otlara karşı kimyasal (herbisit, fungusit ve insektisit) mücadele yapılabileceğinden dolayı, bu dönemde tarla içerisinde ve kenarlarında bulunan gömeç, yabani pırasa, yabani ıspanak, ayrelli ve yumurta otu gibi otların toplanmaması ve tüketilmemesi önemle duyurulur.”
Tarla kenarlarındaki gömeç, yabani pırasa, yabani ıspanak, ayrelli ve yumurta otunun toplanmaması istendi 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER