Veda konuşmasını Kiprianu yapacak

Hristofyas’ın cenaze töreni nedeniyle resmi daireler yarın kapalı olacak

Veda konuşmasını Kiprianu yapacak


   Tedavi gördüğü hastanede geçtiğimiz Cuma günü hayatını kaybeden 72 yaşındaki Rum Yönetimi eski başkanlarından Dimitris Hristofyas için düzenlenecek cenaze töreninin detayları belli oldu.
   Alithia’nın birinci sayfadan verdiği habere göre Hristofyas, AKEL ve ailesinin ortak kararıyla yarın defnedilecek.
   Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in başkanlığında lağanüstü toplanan Bakanlar Kurulu, 3 günlük yasın yanı sıra yarın devlet memurlarının idari izinli sayılmasına, Hristofyas’ın naşının katafalka konulmasına ve devlet töreni ile aktif başkan gibi defnedilmesine karar verdi.
   Rum Bakanlar Kurulu’nun olağanüstü toplantısında ayrıca Hristofyas’ın anısının onurlandırılması için bir dizi başka karar daha aldı ve imzaya açılacak taziye defterinde “Kıbrıs Cumhuriyeti eski Başkanı Dimitris Hristofyas’ı ağır yas ile uğurluyor, vatanı Kıbrıs’a milletvekili, Meclis Başkanı ve Başkan kademelerinde yaptığı katkıyı onurlandırıyoruz” metninin yer alması kararlaştırıldı.
   Fileleftheros’a göre Hristofyas’ın naaşı yarın PEO’nun (Solcu İşçi Sendikaları Federasyonu) Lefkoşa’daki merkezinde saat 09.00’dan 15.00’e kadar katafalka konulacak. Hristofyas ailesi 16.00-17.00 saatleri arasında Strovolo’daki “Tis Tu Theu Sofias Kilisesi”nde taziyeleri kabul edecek ve ardından cenaze Makedonittisa Mezarlığı’na defnedilecek. Cikko Metropoliti Nikiforos’un yönetiminde düzenlenecek, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiaidis ve kabinenin katılacağı dini cenaze seremonisinde veda konuşmasını AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu yapacak.
   Taziye defterini Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, bakanlar, müsteşarlar, Rum hükümet sözcüsü, diplomatik misyon şefleri ve devlet yetkilileri imzalayacak. Rum yönetiminin yurtdışındaki bütün temsilciliklerinde de taziye defteri açılacak.

Tüm etkinlikler iptal edildi

   AKEL partisi de Hristofyas’ın cenaze gününe kadar uygulayacağı bir dizi karar aldı. Buna göre AKEL’in bütün ofislerinde ve Halk Hareketi Evleri’nde bayraklar yarıya indirilirken, partinin bütün etkinlikleri cenaze gününe kadar iptal edildi.  
   AKEL Merkez Komitesi üyeleri de diğer bütün yetkililer bu günlerde hiçbir siyasi açıklama, tartışma yapmayacak, Rum meclisinden de birleşimlerini ertelemesi istenecek. AKEL merkez binasına ve bütün ilçelerdeki AKEL binalarına Hristofyas’ın fotoğrafı asılacak, yarından itibaren AKEL Merkez Komite ofisine ve partinin bütün ilçe komitelerinde taziye defteri açılacak.
   Rum Bakanlar Kurulu yarın için idari tatil ilan ederken, Rum Sanayiciler ve İşverenler Federasyonu (OEV), Bakanlar Kurulu’nun açıkladığı idari tatilin özel sektörü kapsamadığını açıkladı.
   Açıklamada idari tatilin ­kamu sektörü, KİT’ler, yerel yönetimler ve kamu tüzel kişilikler için mecburi olduğunu fakat özel sektörle ilgisi bulunmadığına dikkat çeken OEV, bütün özel sektör işverenlerine, Hristofyas’ın cenazesine katılmak isteyen çalışanlarına mümkün olduğunca kolaylık sağlama çağrısı da yaptı. 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER