banner564
banner556

10 adet Kılıç  tutabildiler

Koruçam’da kaçak avlandıkları sırada yakalanan Mısırlı 5 balıkçı hakkında 2 gün tutukluluk emri alındı

banner587
10 adet Kılıç  tutabildiler

 Suna ERDEN

Koruçam bölgesinde kaçak avlandıkları esnada yakalanan Mısır uyruklu zanlılar Ahmed Farag Taha Elzahed, Sameh Sobheye Ali Moharam, Abdelraouf El Dayed Abdelrahman, Abdou İbrahim Eid İbrahim Elgendy, Amr Mahmoud Abdou Mohamed dün Girne Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.Duruşmada KKTC karasularına izinsiz giren zanlıların balık avladıkları esnada yakalandıkları, teknenin ve avladıkları 10 adet kılıç balığının emare olarak alındığı açıklandı.
Polis, zanlılar Ahmed Farag Taha Elzahed, Sameh Sobheye Ali Moharam, Abdelraouf El Dayed Abdelrahman, Abdou İbrahim Eid İbrahim Elgendy ve Amr Mahmoud Abdou Mohamed’in  21 Eylül’de saat 10.00 sıralarında Girne’ de Koruçam mevkiinin 7,5 mil deniz açığına, Güney Kıbrıs Bandıralı Gia Sou Kaiki Mou Al Nikola isimli 25 metrelik balıkçı teknesiyle, KKTC karasularına herhangi bir muhaceret işlemi yaptırmaksızın kanunsuz olarak girip, yetkili makamdan alınmış herhangi bir izinleri olmaksızın balıkçılık faaliyetinde bulunduklarını söyledi. 

Sahil Güvenlik yakaladı
Polis, zanlıların aynı gün KKTC Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından tespit edilerek, Girne Turizm Limanı’na çekildiklerini ve suçüstü tutuklandıklarını ifade etti. Polis, zanlıların kullanımında bulunan balıkçı teknesi ve KKTC Karasularında yakalamış oldukları 10 adet kılıçbalığının emare olarak alındığını söyledi. Soruşturmanın devam ettiğini kaydeden polis, zanlıların iki tutuklu kalmasını talep etti. Mahkeme talebi kabul etti.

banner571

Rum Yönetimi  girişim başlattı
Öte yandan Rum Yönetimi’nin, KKTC karasularına izinsiz girdikleri için önceki gün tutuklanan balıkçı teknesindeki Mısırlı mürettebat ve tekne için girişim başlattığı belirtildi. 
Rum haber kaynaklarına göre Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, yaptığı açıklamada, hükümetin, balıkçıların serbest bırakılması için BM nezdinde girişimlerde bulunduğunu belirtti. 
Prodromu, Ada’daki Barış Gücü’nün de sorunun çözümlenmesi için yoğun çaba harcadığını da söyledi. 
UNFICYP Sözcüsü Aleem Siddique ise Rum Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, olayı bildiklerini ve taraflarla temas halinde olduklarını ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473